Szukaj na tym blogu

wtorek, 31 stycznia 2012

Straszydła i Straszydełko - dr Anna Piekarska

Ostatnimi czasy do naszego domu trafił cały ogrom nowych książek. Leżą więc sobie porozkładane w różnych zakątkach tak, by zawsze któraś była pod ręką, bym mogła do niej sięgnąć akurat, gdy mam chwilę. Ostatnio bowiem każdą pozycję muszę przejrzeć osobiście nim przeczytam ją Starszemu. Wszystkiemu winne jego problemy z opanowaniem uczucia lęku. To właśnie po to, by je przezwyciężyć, sięgnęłam po "Straszydła i Straszydełko".

"Straszydła i Straszydełko" to niewielka książka w miękkiej oprawie zawierająca bajkę terapeutyczną autorstwa psycholożki - dr Anny Piekarskiej*. Ma ona na celu przezwyciężanie z dziećmi różnego rodzaju lęków. Anielka, bohaterka opowiadania, boi się dziwnych odgłosów (niczym mój syn), psa sąsiadki oraz zwisającego za oknem pająka. Z pomocą spieszy jej Straszydełko - mała, śmieszna postać, która wytrwale tłumaczy dziewczynce, czym są poszczególne Straszydła, bo te - aby pokonać - trzeba dobrze poznać.

Historyjka o Anielce jest ciekawa i przyjemna w odbiorze. Po pierwszej lekturze Starszy chciał jeszcze. Po drugiej - także :) Poza interesującą treścią znaleźć tu można wiele ciekawych zwrotów, których znaczenie zostało dobrze wytłumaczone. Książeczka może więc pełnić także funkcję edukacyjną. To jednak nie wszystko - gdy opowiadanie czytamy nie samo dla siebie, lecz w celu terapeutycznym, najważniejsze dopiero przed nami. To rozmowa z dzieckiem. Dr Piekarska radzi, jak można ją przeprowadzić, na co zwrócić uwagę. Proponuje także szereg gier i zabaw zebranych wokół interesującego nas tematu. 

Książka została przyjęta przez Starszego w bardzo pozytywny sposób. Chętnie jej słucha. Chętnie na jej temat rozmawia. Cieszy mnie to, choć na efekty pewnie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.


UWAGA! Książeczka przewidziana jest do zajęć indywidualnych (opiekun - dziecko), ale także do pracy w grupie. Może więc być wykorzystywana także w trakcie pracy z przedszkolakami.

* dr Anna Piekarska - psycholog wychowawczy i rozwojowy, wybitny krajowy i międzynarodowy ekspert w dziedzinie przemocy wobec dzieci. Od lat specjalizuje się w problematyce profilaktyki krzywdzenia dzieci w środowisku rodzinnym i szkolnym. Pracowała na uniwersytetach w Australii i Nowej Zelandii. Zdobywczyni prestiżowych nagród krajowych i zagranicznych za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne oraz ochronę dziecka przed krzywdzeniem. Obecnie kontynuuje pracę naukową na macierzystym Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Psychologii. (źródło: "Straszydła i Sraszydełko", dr. A. Piekarska).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)