Szukaj na tym blogu

czwartek, 7 czerwca 2012

Kraków i okolice - Ewa Stadtmüller, Anna Chachulska


Znacie legendę o Smoku Wawelskim? A Wasze dzieci też już ją znają? My mieliśmy z nią problem, bo Starszy przez długi czas reagował alergicznie na wszystko, co tyczyło się smoków. Pod tym względem nie wdał się chłopak w mamę, która uwielbia fantastykę i smoki wszelkiej maści. "No cóż, nie każdy musi je kochać" - myślałam i odpuszczałam, bo po co niechcący zrazić dziecko do książek. Na każdego jednak przychodzi pora. Starszy podrósł. Przybyło mu odwagi cywilnej i...
- To kiedy jedziemy do Krakowa? - zapytał.

Pytanie przyszło mu do głowy po wspólnej lekturze książki "Kraków i okolice". Nie wiem, czy pamiętacie, ale jakiś czas temu - za pośrednictwem portalu CzasDzieci.pl - recenzowałam Wam wielką księgę zatytułowaną "Warszawa. Spacery z Ciumkami". To kolejny tom wydany w ramach tej samej serii - "Skrzat poznaje świat". Na pierwszy rzut oka przewodnik wydaje się bardzo podobny i w rzeczy samej taki jest. Różni go w zasadzie fakt, że po dawnej stolicy Polski oprowadza nas nie rodzina Ciumków, lecz skrzat. Poza tym - tradycyjnie - do obejścia mamy kilka tras po bardziej i mniej znanych zakątkach Krakowa (kościoły Mariacki, św. Floriana, oo. Paulinów na Skałce, Rynek Główny, Sukiennice, Wawel, Smocza Jama, itd.) i okolic (Wieliczka, Ojców, Pieskowa Skała, itd). Każdą poprzedza mapka, na której możemy zobaczyć, jak daleki spacer nas czeka. Podążając danym szlakiem w przyjazny dla dzieci sposób dowiadujemy się z czego dane miejsce słynie. Historia niejednokrotnie przeplata się tu z legendą, dzięki czemu zwyczajny zdawać by się mogło Kraków, zamienia się w miejsce niemalże bajkowe. Miejsce, które kusi, by je odwiedzić. To kiedy jedziemy do Krakowa?

PS. Poza bajkową częścią przewodnika - podobnie jak w przypadku tego warszawskiego - na marginesach znajdujemy podane w postaci encyklopedycznej dane o opisywanym właśnie miejscu. Chętni mogą więc dodatkowo poszerzyć swoją wiedzę.

1 komentarz:

  1. Mam taką samą książkę w domu, a moja siostra bardzo lubi rozwiązywać krzyżówki do niej dołączone :)

    OdpowiedzUsuń

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)