Szukaj na tym blogu

piątek, 14 września 2012

Był sobie pewien człowiek, czyli inna strona literatury dziecięcej - Romana Romanyshyn i Andriy Lesiv


Art Studio "Agrafka" to dwójka młodych ludzi. Romana Romanyshyn i Andriy Lesiv. Designerzy-pasjonaci kroczący przez życie podobną drogą. Najpierw lwowska Wyższa Szkoła Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej, później Krajowa Akademia Sztuki również we Lwowie, wreszcie - stypendium "Gaude Polonia" w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ten sam czas, różne kierunki. Finalnie - wspólna działalność, wspólna praca - studio graficzne zajmujące się m.in. projektowaniem książek. Przede wszystkim ukraińskich, choć ostatnio - także polskich.

Czytajki: Niedawno na swoim blogu recenzowałam Waszą książkę zatytułowaną „Był Sobie Pewien Człowiek” stworzoną do tekstu Danuty Wawiłow. Nie był to Wasz pierwszy życiowy projekt z zakresu grafiki książkowej. Czy moglibyście trochę opowiedzieć o swoich dotychczasowych pracach?
Art Studio Agrafka: Pracujemy razem jako projektanci książek już od kilku lat. Najpierw, kiedy jeszcze studiowaliśmy na lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych, projektowaliśmy okładki do książek. Były to pozycje literatury ukraińskiej, jak również tłumaczenia na język ukraiński z literatury innych krajów. Pierwszym projektem całościowego opracowania graficznego książki był tomik poezji Iwana Franki „Zwiędłe Liście” z 2006 roku. Od tego czasu zaprojektowaliśmy już kilka książek z poezją znanych autorów, w tym polsko-ukraiński zbiór 40 wierszy Wisławy Szymborskiej „Może To Wszystko”, który został wydany w zeszłym roku w Polsce nakładem Wydawnictwa BoSz. Książki dla dzieci projektujemy od dwóch lat. Pierwszym takim naszym projektem była „Rękawiczka, która została wydana w Tarnopolu . Otrzymała ona kilka nagród i prestiżowych wyróżnień zarówno na Ukrainie, jak i zagranicą, takich jak „Honorary Mention to the Publisher” na 23. Biennale Ilustracji w Bratysławie w 2011, „The White Ravens 2012. Special Mention”, Grand Prix Lwowskiego Międzybarodowego Festiwalu dla Dzieci w 2011. Książka Danuty Wawiłow ”Był Sobie Pewien Człowiek” jest naszym pierwszym nieukraińskojęzycznym projektem dla dzieci.
Czytajki: Skąd pomysł, by sięgać do polskiej literatury?
Art Studio Agrafka: Od zawsze bardzo lubiliśmy i wysoko ceniliśmy sobie literaturę polską. Obydwoje jesteśmy dwukrotnymi uczestnikami Programu Stypendialnego Ministra Kultury Polski „GAUDE POLONIA” – z 2010 i 2012 roku. W 2010 roku realizowaliśmy w Krakowie projekt książki Wisławy Szymborskiej „Może To Wszystko”, a pozycja Danuty Wawiłow ”Był Sobie Pewien Człowiek” została naszym tegorocznym projektem stypendialnym. Twórczość Wisławy Szymborskiej od lat bardzo lubimy. Pod jedną okładką udało nam się połączyć wiersze poetki wraz z ich tłumaczeniami na język ukraiński w wykonaniu Andrija Sawencia, który również dokonał wyboru wierszy i napisał wstęp do książki. Bardzo cieszymy się, że ta pozycja ujrzała światło dzienne w Polsce.
Również bardzo interesuje nas literatura dla dzieci, a zwłaszcza ilustrowanie i projektowanie książek dziecięcych. W tym roku od lutego do sierpnia pracowaliśmy w Warszawie nad projektem książki Danuty Wawiłow ”Był Sobie Pewien Człowiek”. Naszym opiekunem artystycznym w czasie pracy nad tą książką była znana projektantka Grażka Lange. Ta współpraca była bardzo owocna i ciekawa.
Cały wywiad przeczytać możecie w najnowszym wydaniu darmowego internetowego czasopisma dla rodziców i dzieci "Nasze Szkraby" (początek => s. 77). Tam też - od wrześniowego, czyli aktualnego wydania - pojawiać się będzie prowadzony przeze mnie dział poświęcony książce dziecięcej - "Z Czytajkowej półki" (s. 74). Zapraszam do lektury!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)