Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 17 września 2012

Entliczek pentliczek. 3-latki.

Wśród dostępnych na rynku pozycji edukacyjnych, to ta - dotychczas - zrobiła na mnie największe wrażenie.  Dlaczego? Po pierwsze, przygotowana została zgodnie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej. Po drugie, zawiera masę ciekawych pomysłów na kreatywne i mądre spędzenie czasu z dzieckiem. Po trzecie, zachwyciła mnie jej oprawa graficzna. No, ale po kolei...

"Entliczek Pentliczek. 3-latki" to kartonowa teczka w formacie A4. Zerka z niej na nas sympatyczny pluszowy misiak, zachęcający do wspólnej pracy i zabawy. W jej wnętrzu znajdują się 4 książeczki: dwie z kolorowankami i dwie z wycinankami-składankami. Wszystkie one opracowane zostały zgodnie z programem nauczania przedszkolnego "Ku dziecku", którego autorkami są Barbara Bilewicz-Kuźnia oraz Teresa Parczewska z Zakładu Pedagogiki Przedszkolnej Instytutu Pedagogiki UMCS.  Program ten został nagrodzony w II edycji konkursu na najlepsze programy wychowania przedszkolnego organizowanego przez MEN. Kto chciałby się z nim bliżej zapoznać, może znaleźć go na stronie Ministerstwa (KLIK KLIK).

Program "Ku dziecku" obejmuje prace z przedszkolakami w każdym wieku. Opracowany na jego podstawie pierwszy, startowy zestaw edukacyjny "Entliczka..." przygotowany został z myślą o 3-latkach.  Jeżeli nasze dziecko nie chodzi do przedszkola, na jego podstawie możemy przeprowadzać edukację domową. Jeżeli chodzi - możemy ją w przyjemny sposób uzupełnić. Rozwiązując kolejne zadania i wykonując kolejne prace mamy pewność, że odpowiednio przygotujemy malucha do późniejszego startu w szkole, że niczego po drodze nie przeoczymy, o niczym nie zapomnimy.

Podstawa programowa to jedno. Co jednak otrzymujemy w jej ramach? W dwóch książeczkach znajdziemy czarno-białe lub częściowo kolorowe obrazki, które możemy uzupełnić dowolną techniką: kredki drewniane lub świecowe, pastele, farby, wyklejanki - na co mamy w danym momencie czas, możliwości, materiały i chęci. Obrazki podzielone zostały na różne działy tematyczne, które możemy z dzieckiem przerabiać przy okazji prac plastycznych. Jest więc powitanie z przedszkolem (może być domowym), są zasady higieny, bezpieczeństwa, zachowania, są owoce i warzywa, są pory roku i wiele, wiele innych zagadnień. Pozostałe dwie książeczki to różnego rodzaju wycinanki-składanki. Znajdziemy w nich różne gotowe już projekty, które możemy wykorzystać. Wystarczy je wypchnąć ze strony i przystąpić do działania. Klejenia, łączenia, zaginania, kolorowania. Co i w jaki sposób wykonać, podpowiedzą nam załączone do książeczki proste słowne instrukcje wzbogacone fotografiami. Wszystko to dopasowane zostało do możliwości manualnych 3-latków, a efekt końcowy... imponujący! Wszystko dzięki niesamowitej grafice. W "Wycinankach-składankach 3-latka" odpowiedzialna jest za nią m.in. Marta Krzywicka, której przykładowe prace możecie podejrzeć na jej prywatnej stronie (KLIK KLIK). W "Kolorowankach 3-latka" Ewa Kozyra-Pawlak czy Ewa Poklewska-Koziełło. Mamy więc pewność, że poza wiedzą o świecie i umiejętnościami plastycznymi przekazujemy maluchowi także pewne wyczucie estetyczne, a dziecko też chętniej wykonuje zadania, gdy widzi solidne efekty własnej pracy. Tak, tak, sprawdziłam na Młodszym, który długo był oporny na tego typu prace, a dziś podchodzi do nich z przyjemnością.

I na koniec jeszcze krótka rodzinna scenka:
- Co to za jeż? - pyta Starszy po powrocie z przedszkola.
Na co odpowiada mu Młodszy, który akurat z powodu choroby musiał zostać w domu:
- Starszy, nie bój się, to ja go zrobiłem!
Uwielbiam ten dziecięcy dobór "odpowiedniego" słownictwa :)
PS. Jeż naturalnie pochodził z "Entliczka...", a zobaczyć go możecie na jednej z poniższych fotografii:


Entliczek pentliczek. 3-latki.
Wydawnictwo: Nowa Era
Teksty: praca zbiorowa
 Ilustracje: praca zbiorowa
Sztywna teczka, miękka oprawa pojedynczych pozycji
Format: A4
Wiek: 3

6 komentarzy:

 1. Super proszę o informację gdzie można taki zestaw nabyć.
  Dziękuję
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można w sklepie wydawcy:
   http://sklep.nowaera.pl/sklep/produkt/2401/1032/trzylatek/dla-dziecka/entliczek-pentliczek-pakiet-3-latka/podstawowy-zestaw-dla-trzylatka.html

   Można w innych sklepach internetowych, ot choćby tu:
   http://aros.pl/ksiazka/entliczek-pentliczek-pakiet-3-latka

   A stacjonarnie - powinny być w Empiku (ewentualnie można zamówić na stronie i odebrać w sklepie), widziałam je też chyba w hipermarketach (co najmniej w Auchan). Ja najczęściej wchodzę do pobliskiej małej księgarenki i proszę Panią, by sprawdziła mi dostępność w hurtowni i zamówiła, jeśli nie ma akurat danej pozycji u siebie na półce. Myślę, że warto pytać. Właściciele są często bardzo elastyczni.

   Usuń
 2. Dziękuję za informacje zamówiłam wczoraj u wydawcy razem z książką
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Dodaję komentarz, bo wtedy mi przyjdzie na skrzynkę pocztową, a ja sobie wrzucę w folder "do kupienia" i nie zapomnę. Taka jestem sprytna, o! Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)