Krasnoludki Pucybutki - Joanna Papuzińska

Mała i niepozorna książeczka. W jej wnętrzu kryje się ciepła i zabawna historyjka z krasnoludkami w tle. Jej autorką jest Joanna Papuzińska - pisarka, której nikomu, kto choć trochę orientuje się w dziecięcej literaturze, nie trzeba przedstawiać. Jej dzieło to taka malutka literacka perełka. "Perełka Mili", która w 2012 roku znalazła się na liście Białych Kruków International Youth Library.  

Talent Joanny Papuzińskiej jest niezaprzeczalny. Na jej utworach wyrastają kolejne pokolenia Polaków. "Nasza mama czarodziejka", "Rokiś", a ostatnio - "Asiunia", która na zakończonych właśnie Targach Książki w Katowicach otrzymała Złotą Zakładkę (nagrodę blogerów) w kategorii najlepsza książka dla dzieci. Tu, w "Krasnoludkach Pucybutkach", pisarka połączyła swą lekkość pióra, poczucie humoru oraz niewielką dawkę ironii. Dzięki temu powstała książka, którą czyta się z prawdziwą przyjemnością.

Czy zna ktoś dziecko, które nie kochałoby krasnoludków? Zwłaszcza takich sprytnych, które niby są, lecz jakby ich nie było. Niby przewijają się przez całą książkę, lecz wciąż są nieuchwytne. Takie, które bawiąc się, pomagają. Pomagając, zaskakują. Zaskakując, pozostają niewidoczne. Skąd więc wiadomo, że to one? Od Antosia. Później też od jego siostry - Oleńki. Tylko, czy cała historia jest prawdą, czy też wymysłem dziecięcej wyobraźni? Cóż, sami musicie zapoznać się z treścią i posiąść swój własny osąd. Ja mogę tylko zapewnić, że czytając nie będziecie się nudzić. 

Wyborny tekst idzie w parze z zabawnymi grafikami autorstwa Elżbiety Krygowskiej-Butlewskiej, karykaturzystki i właścicielki Mili zarazem. Trochę przypominają mi one styl mistrza Bohdana Butenki. Proste, niemal "dziecinne", ale bardzo wymowne. Zdecydowanie wzbudzające uśmiech na ustach. A te jej krasnale! Niby są wszędzie, ale takie niepokorne... ciągle coś "broją", ciągle się gdzieś chowają, a ich odnajdywanie to dla dzieciaków świetna zabawa. Nie dziwię się, że Starszy zawsze z miłą chęcią do tej książeczki powraca. Jeździ więc ona z nami w plecaku (gabarytowo do transportu nadaje się idealnie) i, gdy tylko mamy chwilę, często do niej sięgamy. W przychodni, aucie, sklepie. Czekając na coś lub na kogoś. W końcu każda okazja do poczytania jest dobra! Sama tak uważam, tego też uczę dzieci, a co!
Krasnoludki Pucybutki.
Wydawnictwo: Mila
Tekst: Joanna Papuzińska
 Ilustracje: Elżbieta Krygowska-Butlewska
Oprawa usztywniana 
Format: 125x185
Stron: 36
Wiek: 4+

Komentarze

  1. Joanna Ppauzińska,to jedna z moich ulubionych autorek dla dzieci. Niezwykła lekkość pióra.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)

Popularne posty