Szukaj na tym blogu

czwartek, 8 listopada 2012

Pojazdy i nie tylko. Z notatnika młodego podróżnika - Katarzyna Węgierek

Co powiecie na podróż dookoła świata? 15 tygodni w drodze. Wolne od szkoły i pracy. Czas na odpoczynek w egzotycznych miejscach, zwiedzanie i nowe odkrycia. Mhm, dla mnie byłaby to cudowna podróż szlakiem kulinarnym. Nowe smaki i zapachy. Już to widzę oczyma wyobraźni. A dzieci... ha, Starszy i Średni wzięliby raczej za cel motoryzację. Od małego biegali od auta do auta dopytując o kolejne marki, a teraz, gdy podrośli, interesują ich także szczegóły techniczne. Nie lada to wyzwanie dla słabo w tym względzie rozeznanej mamy i cioci w jednym, dlatego ta stale szuka pomocy. Głównie w książkach. Tym razem wyruszyła w motoryzacyjną podróż dookoła świata, a przewodnikiem dla niej i dla chłopców była książka "Pojazdy i nie tylko. Z notatnika młodego podróżnika." 

"Wow" - takie westchnienia towarzyszyły najczęściej tej lekturze. Niektóre rzeczy dla moich chłopców są jeszcze mocno niewyobrażalne, jak choćby prędkość z jaką podąża Shinkansen - japońska kolej, ale i tak słuchają opowieści o niej z zapartym tchem, a później przenoszą ją do swego świata zabaw. "Pędzę tak szybko, jak kolej magnetyczna!" - woła Starszy, bawiąc się resorakami. Innym razem chłopcy wypływają w morze olbrzymim tankowcem. Ma on 458 m długości. Ile? Tyle co 3 boiska do piłki nożnej. Ciekawa tematyka, interesujące porównania. Poza japońską koleją i wodnymi transportowymi gigantami, znajdziemy tu też inne nietypowe czy mniej znane środki transportu - takie jak wietnamskie i senegalskie, peruwiańskie i boliwijskie łodzie, ngalawy - zanzibarskie katamarany, indonezyjskie motoriksze, indyjskie Nano, kolorowe pakistańskie ciężarówki, motokaretki z Etiopii, chicken bus z Gwatemali, marokańska dwukółka, brazylijski Embraer E170 czy kolej trans-andyjska. Jest też polski Solaris. Każdemu z tych środków lokomocji towarzyszy ok. 2-stronnicowa notka pełna ciekawostek, kolorowych zdjęć i obrazków. Po każdej z nich pojawiają się strony z zadaniami - kolorowanki, uzupełnianki, rysowanie po śladzie, wyszukiwanie różnic. Dzięki temu jest podwójnie ciekawie. Możecie przekonać się o tym osobiście, zerkając na poniższe fotki oraz zaglądając do naszego działu z kolorowankami - tam czekają na Was przykładowe zadania pochodzące z tej książki właśnie (KLIK KLIK).


Pojazdy i nie tylko. Z notatnika młodego podróżnika.
Wydawnictwo: Widnokrąg
Tekst: Katarzyna Węgierek
 Ilustracje: Ryszard Niedzielski
Oprawa miękka, spirala.
Format: 200x250
Stron: 64
Wiek: 7+

3 komentarze:

 1. u mnie też czeka na półeczce na swoją kolej :) miło tak z Widnokręgiem podróżować po świecie, gdy u nas tak szaro i zimno...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, miło, miło :) "Pojazdy..." podróżują z nami w torbie - korzystamy z nich, gdzie się da - uzupełniamy i czytamy w poczekalni, na poczcie, u dziadków, wszędzie... ech, bo komu nie marzą się o tej porze roku wakacje i jakieś ciepłe kraje :)

   Usuń
 2. Piękna ta książeczka i cała seria zresztą. Że też takich cudów za moich dziecięcych lat nie było:)

  OdpowiedzUsuń

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)