Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 19 listopada 2012

Wszechświat. Trójwymiarowa podróż pośród gwiazd!

Czy Wasze dzieci też chciałyby wiedzieć wszystko o otaczającym je świecie? Najpierw tym bliższym, później coraz dalszym. Ich chęć wiedzy rozrasta się niczym Wszechświat, aż w końcu pada pytanie o tenże. No właśnie, Wszechświat - czym on tak naprawdę jest? Wszystkim! Tylko jak napisać książkę o wszystkim? Wyszła by z tego pokaźna, kilkutomowa encyklopedia. Na czym zatem powinniśmy się skupić przekazując wiedzę dzieciom?


Młodszym wystarczą zapewne ilustracje i podstawowe zwroty. Starsze dzieci chcą jednak wiedzieć już coś więcej. Stricte teoretyczna wiedza może być jednak dla nich zbyt ciężkostrawna. Interesujący temat może nagle okazać się nudny. Jak nie zabić w dziecku chęci do poznawania? Najlepiej przekazując mu wiedzę w ciekawy sposób. O Wszechświecie opowiedzieć można na przykład za pomocą trójwymiarowych modeli. Wyskakujące z książki pop up-y, to jest właśnie to, co tygryski lubią najbardziej!

Jak wyobrazić sobie Wszechświat? Co powiecie na trójwymiarową mapę nieba! Dzięki niej zobaczymy jak wygląda Grupa Lokalna, gdzie wśród niej umiejscowiona jest Droga Mleczna, gdzie na tej znajduje się Układ Słoneczny, a wreszcie i sama Ziemia. A to zaledwie jeden z naukowych modeli. Są także inne - przestrzenna Ziemia ze swymi warstwami oraz przekrojem atmosfery, powiększony Układ Słoneczny, powierzchnia przykładowej gwiazdy, planetoidy, gwiezdne konstelacje, etc. Oj dużo się tu dzieje! Poza pop up-ami, są tu także różne ruchome elementy, dzięki którym zobaczymy jak wyglądają spadające gwiazdy (zerknijcie na zdjęcia, specjalnie je dla Was poruszyłam, żeby choć trochę pokazać ów efekt), zaćmienie Słońca, czy fazy Księżyca. Moje dzieciaki upatrzyły zaś sobie kometę i model pokazujący jej lot. Symulację mogłyby przeprowadzać bez przerwy, a Starszy dopytuje przy tym stale o naukowe szczegóły. Czym jest kometa, czemu ciągnie za sobą długi warkocz, etc? Odpowiedzi na te pytania także znajdujemy w książce. Podana tu wiedza przeznaczona jest dla starszych już dzieci (szkolnych), ale jeśli Wasze maluchy interesują się tym tematem - możecie z powodzeniem posłużyć się tą książeczką, przekładając naukowy opis na język przyjazny przedszkolakom. Zobaczcie jak zdumiewający może być Wszechświat!

Wszechświat
Wydawnictwo: Debit
Tekst: Peter Bond
 Ilustracje: praca zbiorowa
Oprawa twarda.
Format: 285x275
Stron: 14
Wiek: 7+

1 komentarz:

  1. Trójwymiar jak się patrzy, genialna książka i świetnie zaprojektowana.

    OdpowiedzUsuń

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)