Szukaj na tym blogu

wtorek, 4 grudnia 2012

Jedzie pociąg z daleka - Ewa Kozyra-Pawlak

Na FB słowo się rzekło, zasiadam więc do recenzji. Zgodnie z obietnicą, dziś będzie coś dla młodszych - rozśpiewane książeczki wydawnictwa Muchomor. W naszym domu pojawiły się ostatnio w ilości sztuk 4. Wszystko za sprawą Młodszego, który po roku przerwy powrócił do lektur z "młodości" z taką werwą i ochotą, że nie mogłam się powstrzymać i uzupełniłam naszą biblioteczkę o brakujące pozycje. Do "Gdzieżeś ty bywał, czarny baranie" i "Jadą, jadą misie" dołączyły dwie nowości "Krakowiaczek jeden" i "Stary niedźwiedź" oraz dwie inne książki, wydane już wcześniej - "Jedzie pociąg z daleka", w komplecie z "Przybieżeli do Betlejem". Dziś będzie lokomocyjnie...

"Jedzie pociąg z daleka" to jedna z pierwszych piosenek, które poznał i pokochał Młodszy. Dziś zna ją już na pamięć. Po cóż więc książka? A no po to, by dziecko z nią oswajać. W końcu nie ma przyjemniejszej lektury niż ta, po którą maluch sięga sam. Przynosi, czyta z mamą, a nawet próbuje swych sił sam. Tak, tak, dzięki temu, że tekst jest Młodszemu doskonale znany, często chwyta on książkę w dłoń, zasiada wygodnie i śpiewa sobie pod nosem przekładając kolejne strony. Och, jakżeż rozkoszny to widok. Rozkoszniejszy od niego jest tylko jeden inny - gdy Młody wręcza książkę Starszemu, a ten - także nie umiejąc czytać - improwizuje na głos, ku radości brata. Siedzą obok, czasem przytuleni - ech, choćby dla takiego widoku warto mieć muchomorowe książeczki w swej biblioteczce.

To, co mi się w nich podoba, to fakt, że sprawdzają się przez długi czas. Wyśpiewywałam je chłopakom, kiedy niewiele jeszcze rozumieli, podśpiewuję dziś trzylatkowi, a mój pięciolatek też chętnie po nie sięga. Zdecydowanie uniwersalny to projekt. Ciekawy nie tylko ze względu na "odśpiewywaną" formę, ale także i grafikę. Do "Jedzie pociąg z daleka" pozszywała ją Ewa Kozyra-Pawlak. Zabawne postacie, różne wzory tkanin - to wszystko przyciąga wzrok dziecka. Powoli oswaja go z książką, przygotowując na kolejne, trudniejsze już pozycje - takie, które zaopatrzone są w większą ilość tekstu, nie tak już skocznego. Doskonałe na początek przygody z książką. Solidną książką!


Jedzie pociąg z daleka
Wydawnictwo: Muchomor
 Ilustracje: Ewa Kozyra-Pawlak
Oprawa twarda. Całość sztywna.
Format: 150x150
Stron: 8
Wiek: 1+

5 komentarzy:

 1. Wydawnictwo Muchomor rzeczywiście wydaje ksiazki,które zaintereuja dziecko w każdym wieku.

  OdpowiedzUsuń
 2. świetne rysunki,najlepszy jest sikający piesek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też go zdecydowanie najbardziej lubię - natychmiast sprawia, że na mych ustach pojawia się uśmiech :)

   Usuń

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)