Szukaj na tym blogu

sobota, 2 marca 2013

Basia uczy 2+ i 3+ - Zofia Stanecka

Młodszy jest (choć dziś chyba bardziej na miejscu byłoby napisać BYŁ) fanem serii "Basia, Franek i..." Widząc więc znajomą twarz na okładce książeczki "Basia uczy" natychmiast wyciągnął dłoń w jej kierunku. Później pobiegł po kredki i sumiennie rozwiązywał, a gdy dotarł do końca - stwierdził: "Fajne! Jesce chcem!" Cóż miałam robić - ograniczyć dziecięcy ciąg do wiedzy? Sięgnęliśmy więc natychmiast po kolejny tom :)

"Basia uczy" poziomy 2+ i 3+ to proste zadania dla najmłodszych. Dominującą rolę odgrywa w nich kolorowanie i naklejanie. Fajne to połączenie, bo z jednej strony dziecko ma to co lubi (znaczy naklejki), a z drugiej - pojawia się okazja by wyćwiczyć dłoń. Zdobytą sprawność będzie można wykorzystać w przyszłości sięgając po poziomy 4+ i 5+, gdzie pojawiają się już manualne ćwiczenia cyferkowe i literowe.

Wróćmy jednak do książeczek dla najmłodszych. Wspominałam już o zadaniach z zakresu kolorowania. Owszem, zdarzają się tu tradycyjne kolorowanki. Zwykle jednak, gdy już musimy coś pokolorować, autorka wyraźnie zaznacza cóż to ma być, wybiera jakiś element. Dzięki temu maluch musi się trochę wysilić - znaleźć daną rzecz, dokładnie ją pokolorować. Często jest to okazja do poszerzenia słownictwa, nauki kształtów, kolorów, itp. 

Obydwie książeczki trochę się od siebie różnią. To naturalne, w końcu każda przewidziana została dla innego przedziału wiekowego. U 2-latków rządzi okrąg (piłka, słońce, koło) i cyfra 2 (przyklej 2 osy, maliny, kurczaczki, baranki, żabki). Autorka serwuje sporą dawkę zadań na orientację przestrzenną (w, na, pod, nad, obok). Są polecenia z zakresu kolorów, przeciwieństw (tu: duży-mały), podstawowych części ciała (bałwankowi doklejamy brzuch i głowę). Wszystko dość dobrze dopasowane do poziomu rozwoju 2-latka. 

Zadania dla 3-latków są trochę bardziej skomplikowane. Wciąż pojawiają się polecenia z zakresu orientacji przestrzennej (obok, na, nad, pod, dół, szczyt). Są pojedyncze polecenia dotyczące przeciwieństw i kolorów. Dużo jest za to zadań na spostrzegawczość (znajdź takie same, dobierz w pary, dodaj brakujące elementy, co tu nie pasuje) oraz sprawdzających dziecięcą znajomość kształtów (do koła dochodzi trójkąt, kwadrat i prostokąt). Jest też labirynt - ha, wcale nie taki prosty, bo krzyżują się w nim 3 różne drogi. Mój trzylatek wymyślił sobie, że na każdym skrzyżowaniu będzie sobie skręcał i choć doskonale już wiedział, że nie w tym rzecz, czynił to z premedytacją i szerokim uśmiechem na ustach. No cóż, czasem liczy się też dobra zabawa :)

PS. Ponieważ basiowe zeszyty zadań nie starczyły nam na długo :), podeszliśmy do nich bardzo kreatywnie. Ot, po rozwiązaniu mama sama wymyślała kolejne polecenia, bo z Basią ciężko się rozstać :)

 
Basia uczy
Wydawnictwo: Egmont
Tekst: Zofia Stanecka
 Ilustracje: Marianna Oklejak
Oprawa miękka
Format: 210x290
Stron: 24
Wiek: 2+, 3+

9 komentarzy:

 1. Ale fajne te książeczki :) Będę musiała się za nimi rozejrzeć, bo mój synek (3,5-letni) bardzo lubi serię o Basi i pewnie chętnie będzie siedział nad taką kolorowanko-naklejanką :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajne, fajne, my musimy się rozejrzeć za wcześniejszymi, bo... chcemy jeszcze :)

   Usuń
  2. Mam:)! Tak jak myślałam, bardzo mu się spodobało, od razu usiadł i zaczął naklejać i kolorować :) Te wcześniejsze widziałam wczoraj w Matrasie, też bardzo fajne :)Pozdrawiam

   Usuń
  3. O, to zajrzę tam przy okazji weekendowych zakupów :) Dzięki za info!

   Usuń
  4. Nie ma sprawy :) Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. to są te zeszyty z tego roku, tak? Dobrze, że o nich piszesz, bo przeoczyłam, że już się ukazały :) bardzo na nie czekałam :) pozdr.!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, tak, tegoroczne - już są :)

   Usuń
  2. ha! Też już mam - kolejne części, dla 4+ i 5+. Wieczorne rozwiązywanie i 4+ prawie skończone :) :) Krzyś uwielbia Baśkę i jej rodzinę!

   Usuń
  3. Ech, bo Baśki nie da się nie lubić :) Niezależnie od płci dziecka - i to jest w niej właśnie fajne! A lada moment dwie nowe części przygód :)

   Usuń

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)