Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Mama dookoła świata - Ofelia Grzelińska

Dziś nie będzie lektury dla dzieci. Dziś - mam coś dla ciekawych świata dorosłych. Mam oczekujących potomstwa i mających już dość podręczników o rozwoju zawartości brzucha, czy też tych, które już urodziły i trochę duszą się już zamknięte w czterech ścianach. O, jak ja przez pierwsze 3 miesiące przy Starszym - wyrwana z ciekawej pracy i zmuszona do przebywania wyłącznie z dzieckiem - istotą, do której mówić coś jeszcze można, ale od niej - trudno wyciągnąć cokolwiek poza płaczem. Oj, gdybym wtedy trafiła na taką lekturę... choć nie powiem, nawet dziś, gdy dzieci już trochę odchowane, czytałam ją z olbrzymią ciekawością. Mój Pan Mąż i siostra również, bo oni świata ciekawi nie mniej niż ja. 

Cóż nas tak wciągnęło? Relacje macierzyńskie mam mieszkających dziś w Polsce, choć pochodzących z różnych zakątków świata. Czasem dla nas dość egzotycznych - takich jak Japonia, Chiny, Indonezja, Indie, Filipiny, Armenia, czy Kuba, a czasem dość bliskich - jak Litwa. Relacje, które pozwalają poznać kultury, tradycje, przesądy, zwyczaje, związki rodzinne i wynikające z nich powinności. Relacje, które w tym kontekście mówią o przygotowaniach do porodu, samym przyjściu dziecka na świat oraz o jego wczesnym dzieciństwie. Raz zaciekawiają, innym razem wzbudzają uśmiech, a jeszcze innym - dziwią, by nie powiedzieć szokują. Czyta się je z zapartym tchem. Nie jako rozprawę naukową, ale bardziej jako pamiętnik. Osobiste wyznania mam. Opowieści, które są dodatkowo o tyle interesujące, że odnoszą się także do naszych realiów. Mamy - mieszkając w Polsce - mają okazję do porównań. Ich kraj, nasz kraj. Czasem okazuje się, że to co zastane zostaje przez nie naturalnie przejęte. Czasem uparcie tkwią przy rodzimych zabobonach zdając sobie sprawę, że nic za nimi nie idzie. Czasem ich praktyki wydają nam się bliższe, niż nasze własne. Czasem okazuje się, że choć każda z nich pochodzi z innego krańca świata, to pewne elementy zbiegają się, są bardzo podobne. Czasem... - długo by tak można wymieniać. Ostatecznie - niezależnie od kraju, języka, narodowości - kobiety te stają się nam bliskie. Pełne wątpliwości, zagubione, ale kierujące się w tym wszystkim głosem serca - takie jak ja, takie jak niejedna z Was, drogie mamy, na początku swej macierzyńskiej przygody.

Czytając tę książkę odnajdujemy w niej rzeczy, które doskonale znamy - z gazet, prasy, podręczników - ale patrzymy na nie z zupełnie innej strony. Ot, choćby takie Chiny i regulacja poczęć. Niby o niej wiemy, niby naturalną konsekwencją tego jest fakt, że kolejne pokolenia nie mają cioć i wujków, ale czy kiedyś ktoś z nas się nad tym zastanawiał. Pytam, bo mnie akurat ta oczywista oczywistość uderzyła. Nawet więc na sprawy znane spojrzeć można innym okiem.

I jeszcze jedno - woli formalności. Książka jest autorskim debiutem Ofelii Grzelińskiej - dziennikarki i podróżniczki, która dla TVN przygotowała cykl poświęconym mamom z dziewięciu krajów świata. To na jego podstawie napisana została książka. Ciekawym świata - gorąco polecam. Czyta się ją jednym tchem!

Mama dookoła świata
Wydawnictwo: W.A.B.
Tekst: Ofelia Grzelińska
Oprawa twarda
Format: 142x200
Stron: 328
Wiek: 18+

3 komentarze:

 1. Świetny pomysł:) Uwielbiam takie książki:)Oj nie mogę przejść obojętnie wobec Twojej recenzji:))) Pozdrawiam ciepło:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka w rzeczywistości prezentuje się dużo lepiej niż na zdjęciach, ale nie miałam już siły sięgać po aparat i z lenistwa obfotografowałam ją z telefonu. A co do treści, zdecydowanie godna polecenia - dużo ciekawostek, porównań do naszych tradycji, odniesień do dzieciństwa poszczególnych matek, dzięki czemu możemy też zobaczyć, jak tradycje w innych krajach zmieniały się na przestrzeni lat. Są fotografie, są nawet przepisy - na dania wzmacniające w okresie poporodowym, czy takie które zwiększają laktację. Polecam na prawo i lewo (mąż, siostra, już koleżanka czeka w kolejce), bo naprawdę wciągająca i ciekawa jest.

   Usuń
 2. Widziałam kilka tych programów w telewizji - znakomite!

  OdpowiedzUsuń

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)