Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 30 września 2013

ABC - Joanna Jaworek-Troć


Autorką tej książki jest Joanna Jaworek-Troć. Mama. Nie mama-pisarka, czy mama-grafik, ale mama-lekarz z zamiłowaniem do rysowania. Wychowując swe dzieci stworzyła dla nich własną, domową książeczkę ze zwierzęcym alfabetem. Później odważyła się tę książkę opublikować. Dziś można ją już kupić w księgarniach oraz na www.mavikids.pl - oficjalnej stronie internetowej wydawcy, którym jest mąż autorki - Paweł Troć.

Pani Asia stworzyła swą książkę z myślą o najmłodszych. Świadczy o tym dobitnie jej solidne wydanie. Sztywne kartonowe strony, zaokrąglone brzegi. Wszystko po to, by mali czytelnicy nie zrobili sobie krzywdy, czy nie zniszczyli książki podczas swych dokładnych organoleptycznych testów. Grafiki także dostosowano do ich potrzeb. Autorka posłużyła się kontrastem umieszczając duże, wyraźne białe litery na czarnym tle. W nie wrysowała z kolei kolorowe zwierzęta. Wszystko na zasadzie skojarzeń. A jak antylopa, Ć jak ćma, F jak fleming. Zwierzęta wpasowują się w litery nie przysłaniając kształtów, a zarazem wyraźnie odcinając się barwą, dzięki czemu alfabet nie traci na czytelności. Abstrakcyjne kolorystycznie podejście do fauny, nie utrudnia zadania - stworzenia łatwo rozpoznać, nazwać. Dla tych, którzy mieliby wątpliwości, autorka  opracowała krótki tekst. Ot, jedno zdanie na stronę, a w nim - nazwa stworzenia oraz odniesienie do jego charakterystycznych cech. Niby niewiele, a jednak wystarczająco by rozbudowywać dziecięcą wiedzę o świecie. Dodatkową zaletą książki jest to, że znajdziemy tu polskie znaki. Jest ć, ź, ł, a te, które trudno było zilustrować jak ą, ę, y, autorka wymienia na końcu. Są tu też angielskie litery - v, q. Zastrzeżenia może budzić połączenie dwóch alfabetów - polskiego i angielskiego - w jednym, ale pamiętajmy, że książka nie ma wartości naukowej, a raczej poznawczą.

Sam pomysł wykonania takiej książki, uwzględnienie wielu praktycznych kwestii, solidne wydanie - zasługują na pochwałę. Oczywiście znajdziemy tu pewne niedociągnięcia wynikające z braku profesjonalizmu (ot, choćby zakończenie, napisane trochę na skróty, bez pomysłu, byle skończyć całość do rymu), ale pamiętajmy kim jest autorka i że to jej debiut.

Młodszemu książka się spodobała. To dowód na to, że pozycja ta nie jest wyłącznie dla naj, najów. Korzystać z niej mogą także starsze, przedszkolne już dzieci. Takie, które poznają litery, zapamiętują je, chcą usystematyzować swą wiedzę w tej dziedzinie. Ot, w takiej lekkiej zabawnej, a nie podręcznikowej formie. 


ABC
Wydawnictwo: Mavi
Tekst: Joanna Jaworek-Troć
 Ilustracje: Joanna Jaworek-Troć
Oprawa sztywna
Format: 140x200
Stron: 30
Wiek: 0+

5 komentarzy:

 1. dużo się ostatnio słyszy o tej książce :) jestem ciekawa, jak się sprawdzi u nas :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a Wy już w szerszym gronie, czy jeszcze czekacie? bo ja ostatnio na zakrętach nie wyrabiam i mam zaległości straszne w śledzeniu blogów :(

   Usuń
 2. Książeczka wygląda bardzo fajnie, dzieciaki na pewno będą miały dużo frajdy.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. właśnie dzisiaj do nas dotarła... zobaczymy czy przypadnie Nadin do gustu..

  OdpowiedzUsuń

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)