Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 21 października 2013

Muzykalny słoń - Wanda Chotomska


Sztywna satynowa okładka. Solidna, a zarazem miła w dotyku. Dodatkowo wyróżniające się błyszczące, wypukłe elementy - litery, nuty, słoniowy kapelusz. Całość prezentuje się naprawdę ekskluzywnie, jednak - jako rzecze przysłowie - nie ocenia się książki po okładce! No, chyba, że jest to już książka znana, w której elegancka okładka stanowi tylko dodatkową zaletę...

"Muzykalny słoń" to reprint dzieła, które powinno być znane pokoleniu naszych rodziców. Wydane przed prawie 50-ciulaty dziś powraca w nowej - starej odsłonie. Ten sam tekst lubianej i cenionej Wandy Chotomskiej - mistrzyni słowa, na której utworach wyrosło już niejedno pokolenie Polaków. Ta sama grafika Julitty Karwowskiej-Wnuczak, charakteryzująca się prostą formą, do której dziś zwykło się przecież chętnie powracać. Matowy papier i druk wzorowany na starodawny przypominają z czym tak naprawdę mamy do czynienia.

Dzieciaki przyjęły tę książkę z wielką ciekawością i natychmiast bardzo ją polubiły. To zasługa zabawnej, opowiedzianej wierszem, historii słonia, który chciałby wymienić swą trąbę na inny instrument. Naturalnie przedsięwzięcie nie dochodzi do skutku, bo widział kto słonia z puzonem, kontrabasem czy talerzami? Jednak towarzyszące mu perypetie, sprzeczki, zgrzyty, wreszcie koncert z gatunku "każdy sobie...", godne są opowieści. Czyta się to zaiste cudnie. Z wielkim uśmiechem na ustach, bo wyobraźcie sobie choćby zasapanego grubasa wiozącego klarnet na hulajnodze. Do tego poprawna polszczyzna, finezja słowa, jakość tekstu - godne pozazdroszczenia (wielu współczesnych poetów mogłoby się od p. Wandy uczyć!). Ilustracje niby starodawne, a jednak ponadczasowe - prostotą kształtu przemawiające do młodego odbiorcy. Prawdziwy majstersztyk. U nas, zgodnie z sugestią dzieci, natychmiast trafił na półkę z ulubionymi tytułami. Cóż, są książki i KSIĄŻKI, o czym często obcując z nimi zwykłam się przekonywać. 

"Muzykalny słoń" to jeden z pierwszych tytułów Wydawnictwa Muza. Z niecierpliwością czekamy na kolejne!


Muzykalny słoń
Wydawnictwo: Muza
Tekst: Wanda Chotomska
 Ilustracje: Julitta Karwowska-Wnuczak
Oprawa twarda
Format: 240x215
Stron: 32
Wiek: 3+

2 komentarze:

  1. Piękna książeczka. Staś lubi chodzić na koncerty dla maluchów, w związku z tym szukałam takiej książki o takiej tematyce. Poszukamy jej w księgarniach :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Poszukajcie. Wydanie naprawdę piękne.

      Usuń

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)