Szukaj na tym blogu

wtorek, 15 października 2013

Zabawny ptaszek - Jennifer Yerkes


Prosta w formie, skromna w treści, bogata w przesłaniu - tak najprościej scharakteryzować można "Zabawnego ptaszka", który przyfrunął zza Widnokręgu. Ot, książka niepozorna. Bez usztywnianej okładki. W całości drukowana na grubym matowym papierze. Szyta środkiem (nie zszywana!). Do tego prosta grafika. Na kolejnych stronach dominuje biel i wyłaniają się z niej jedynie wybrane elementy, postacie. Inne z kolei się w niej kryją. Tekstu mało. Zdanie na stronę, a czasem nawet na dwie czy trzy. Trudno uwierzyć, że za tym wszystkim może kryć się aż tyle życiowej mądrości.

Oto mamy przed sobą ptaszka. Małego, skromnego, niepozornego. Ptaszka niedostrzeganego, a gdy już, już... - wyśmiewanego. Ot, taki sobie przedszkolak, uczeń, student, czy nawet całkiem dojrzała istota. To historia, która może się przydarzyć niezależnie od wieku. Jak poradzić sobie z ignorancją, czy wręcz brakiem akceptacji? Czy odpowiednim rozwiązaniem będzie przybranie cudzych piór? Pięknych, barwnych, strojnych - wyróżniających się, ale nie naszych! Czy w cudzej skórze odnaleźć można własne ja? Właśnie na takie, bardzo życiowe pytania daje odpowiedź ta książka. Autorka pokazuje, że to, co nam z pozoru wydaje się niezwykłe, może mieć niewidoczne dla nas wady, a to co w sobie samym uznajemy za słabość, może okazać się naszą siłą. Wystarczy tylko przybrać odpowiedni kąt patrzenia na świat, na innych, ale przede wszystkim na samego siebie.

To książka dla wszystkich. Do zatrzymania się i przemyślenia. Ot tak, nad całym naszym życiem, nad tym, kim jesteśmy. Nie tyczy się to tylko dorosłych. To lektura, która będzie pomocna, gdy nasze dziecko ma problemy z adaptacją w grupie, nie może się w niej odnaleźć, jest odrzucane, ale także - gdy musi pokonywać swoje pierwsze życiowe bariery - idąc do przedszkola czy szkoły, gdy przestaje być wyłącznie oczkiem w głowie rodziców, a zaczyna być jednym z wielu dzieci w większej grupie.

Najfajniejsze w tej książce jest to, że choć przemyca trudne treści, czyni to z wielką lekkością i prostotą. Znajdująca się wewnątrz grafika udowadnia, że tak naprawdę niewiele trzeba by przykuć uwagę małego człowieka. Nie ma tu miejsca na to, co zbędne. Skupiamy się na tym, co najważniejsze. Ot, żeby tak można było jeszcze własne życie poukładać ;)

  
Zabawny ptaszek
Wydawnictwo: Widnokrąg
Tekst: Jennifer Yerkes
 Ilustracje: Jennifer Yerkes
Oprawa miękka
Format: 180x235
Stron: 40
Wiek: 3+

2 komentarze:

  1. Dzieci nie kusi, żeby ptaszka dorysować?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że kusi, bo i ja sama chętnie bym... ale na razie nikt się jeszcze nie odważył :)

      Usuń

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)