Szukaj na tym blogu

czwartek, 2 października 2014

Podwodne miasto. Skrzynia piratów. - Liliana Fabisińska


Kiedy okładka książki wspomina, że akcja lektury dzieje się na pograniczu świata fantazji i świata realnego, gdy ten realny świat jest mi bliski i znany - zwyczajnie nie mogę oprzeć się pokusie. Uwielbiam podążać doskonale mi znanymi ścieżkami, doszukując się w nich drugiego dna. To dlatego z wielką przyjemnością sięgnęłam po książkę Liliany Fabisińskiej "Podwodne miasto. Skrzynia piratów." Zwłaszcza, że sama autorka była redaktor naczelną uwielbianej przeze mnie niegdyś "Filipinki".

Lektura skierowana jest do młodszych nastolatków. U mnie w domu co prawda jeszcze takich brak, książkę przeczytałam więc sama, ale z pewnością w przyszłości podsunę ją swoim dzieciom. Pani Liliana zbudowała bowiem pobudzający wyobraźnię świat, w który warto wkroczyć. Oto mamy przed sobą dwójkę bohaterów - Różę i Benka. Rodzeństwo, które - jakby się zdawało - przeżywa największy dramat swojego życia. Dzieci zmuszone są bowiem do przeprowadzki. Ich ojciec otrzymał grant naukowy, więc razem z nim - wbrew swej woli - przenoszą się na Hel. Do wakacji daleko. Zapomnijcie więc o słonecznych plażach. Na dzieci czeka domek w środku lasu, w dodatku bez dostępu do internetu! Jakby tego było mało Bałtykiem nadciąga sztorm, a wraz z nim wir niespotykanych zdarzeń, który przeniesie naszych bohaterów do Starego Helu i który postawi na ich drodze poszukujących skarbu piratów.

To pasjonująca lektura. Pełno w niej zagadek i tajemnic, śladem których kroczymy wraz z młodocianymi bohaterami. Poznajemy Hel (także w jego starej odsłonie - co wymagało od autorki zapewne niemałego wkładu pracy), poznajemy kaszubską gwarę, tradycje, sprzęty. W książce pojawiają się też ciekawostki naukowe. Autorka pokazuje czytelnikom, że nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec świata, by poznać coś nowego. Nasz kraj także może być ciekawy, także może mieć swoje, nieodkryte jeszcze przez nas tajemnice. Liliana Fabiańska nie tylko serwuje nam wciągającą, przygodową lekturę, ale też zaraża lokalnym patriotyzmem i wzbogaca dziecięcą (i nie tylko dziecięcą ;)) wiedzę. 


Podwodne miasto. Skrzynia piratów. 
Wydawnictwo: Egmont 
Tekst: Liliana Fabisińska 
Oprawa miękka 
Format: 128x198 
Stron: 256 
Wiek: 10+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)