Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 3 listopada 2014

Monument 14. Niebo w ogniu - Emmy Laybourne


Nastoletnia ekipa z Monument 14 powraca. Na rynku dostępny jest drugi tom powieści Emmy Laybourne zatytułowany "Niebo w ogniu". Nie ukrywam, że po lekturze części pierwszej z niecierpliwością czekałam na kolejną odsłonę. Wy jesteście w tej komfortowej sytuacji, że czekać nie musicie.

W pierwszej chwili - zawód! Myśli z gatunku: "Ale jak to? Tylko 260 stron?" Przecież poprzednie 340 pochłonęłam w niespełna 24 godziny. I rzeczywiście, biorąc pod uwagę fakt, że tom drugi jest bardziej dynamiczny, można by było pokusić się o więcej. Po wolno snutej, acz trzymającej w napięciu akcji tomu pierwszego, tu miałam wrażenie, jakby autorka chciała iść trochę na skróty.

Pamiętacie, jak zakończyła się akcja "Odciętych od świata"? Doświadczeni życiem w hipermarkecie młodzi ludzie postanowili szukać szczęścia gdzieś indziej. Na miejscu została jednak grupa, której kontakt z zewnętrznym powietrzem przesyconym chemikaliami wyciekłymi z wojskowej bazy grozi wybudzeniem drugiego, przesyconego agresją 'ja'. Tom drugi prowadzony jest więc dwutorowo. Raz odliczamy pozostałe do bezpiecznej (tylko czy na pewno?) bazy wojskowej kilometry, by chwilę później w murach marketu odmierzać miniony od początku katastrofy czas. Ani podróż, ani pobyt w sklepie nie dłużą się wcale. Na naszych bohaterów czeka wiele niebezpieczeństw. Akcja zdecydowanie przyspiesza! Kto przetrwa, a kto zginie? Kto podjął właściwą decyzję, a kto się pomylił?

Poza nowymi przeszkodami i wyzwaniami, autorka tradycyjnie już wplata w treść książki wątki związane z osobistymi przeżyciami poszczególnych bohaterów. Opisuje ich stany emocjonalne, sympatie i antypatie, tworząc codzienne, bliskie nam postacie. W nowym, brutalnym* świecie, jest miejsce na miłość, a nawet na seks. Autorka żongluje gatunkami. Katastroficzne wizje przeplatają się z mrożącymi krew w żyłach scenami rodem z trillera, a te po chwili przechodzą w wątki przepełnione erotyzmem. Emmy Laybourne serwuje to, co zwykło przyciągać uwagę czytelników. Nie jest to dzieło ambitne, ale lekkie, wciągające i poczytne. Idealne na młodzieżowy bestseller. 

Tom 1. Monument 14. Odcięci od świata. ==> KLIK KLIK

* tak, tak, bardzo brutalnym - jest w nim nawet miejsce na teksańską masakrę piłą mechaniczną rodem z tandetnego horroru.

 
 
 
 

Monument 14. Niebo w ogniu.
Wydawnictwo: Rebis
Tekst: Emmy Laybourne
Oprawa miękka
Format: 132 x 202 
Stron: 264
Wiek: 16 +

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)