Szukaj na tym blogu

środa, 27 maja 2015

MigaMi


Moi chłopcy uwielbiali Bolka i Lolka - jako bohaterów telewizyjnych, ale i książkowych. I chociaż dawno już nie mieli z nimi kontaktu - książki solidnie zaczytane wylądowały w końcu na półce, a bajki zastąpiły inne - okazało się, że miłość do bohaterów tak szybko nie minęła. Przekonałam się o tym, gdy do naszego domu przypadkiem trafiła kartonowa księga "Miga mi". 

"O, Bolek i Lolek!" - usłyszałam Starszego. Otworzył księgę i natychmiast przystąpił do poszukiwań. "Co robisz?" - zapytałam. "Szukam" - odpowiedział, jak gdyby nigdy nic. "Czego?"  - dopytałam zdziwiona. "No kształtów, tych, co są na czerwonym tle." "I gdzie ich szukasz?" "Na obrazku!" A ja miałam wrażenie, że coś może być nieoczywiste, niejasne, wymagające wyjaśnień. Mhm, chyba nie dla 8-latka. Wystarczyło, że przeczytał na okładce "Szukaj z nami!" i wiedział już wszystko. I czemu ja się dziwię? Przecież już mając 4-lata szkolił mnie z obsługi urządzeń elektronicznych.

Tak, tak, mój 8-latek "Miga mi" dopadł jako pierwszy. Ani trochę nie powstrzymał go znajdujący się na okładce napis "dla dzieci 3-5 lat". Widząc ulubionych bohaterów i zaproszenie do zabawy - tak, zabawy, a nie lektury - nie potrafił mu się oprzeć. Zajrzał do środka i przepadł. Młodszy książkę zobaczył nieco później, ale jego reakcja była podobna - też trudno go było od niej odkleić. Nic dziwnego. Pomysł jest niby prosty, ale - trzeba też przyznać - wciągający. Na środku strony znajduje się duży obrazek zbudowany z małych elementów - kolorowych ikonek w różnych kształtach. Na kolorowych paskach umieszczonych na górze i dole strony znajdują się z kolei ikonki białe. Zadaniem dziecka jest wytężenie wzroku i odszukanie tych białych motywów na kolorowym obrazku. To doskonałe ćwiczenie przygotowujące do nauki czytania. Chłopcy co prawda czytać już potrafią, ale mają problemy z koncentracją, więc... zadanie dla nich jak znalazł! Nawet ja przysiadłam do książki na chwil kilka, włączając się do dziecięcej zabawy, a właściwie - do rywalizacji, bo chłopcom nie wystarczyło samo poszukiwanie z Bolkiem i Lolkiem. Moje dzieci urządziły sobie zawody, kto znajdzie więcej lub kto znajdzie szybciej. I pomyśleć, że taka niepozorna książeczka (zaledwie 10 stron) przeznaczona dla maluchów, mogła ich aż tak zafascynować. 

 
 
 

MigaMi
Wydawnictwo: Znak
Opracowanie: Anna Jacher
Ilustracje: Łukasz Studnicki
oprawa twarda, kartonowe strony
Format: 235 x 315
Strony: 10
Wiek: 3-5

1 komentarz:

  1. Super książka! Jako mała dziewczynka uwielbiałam oglądać przygody Bolka i Lolka w tv, a teraz wracam do starych czasów czytając ich przygody swoim dzieciom. Para tych pomysłowych chłopców jest ponadczasowa!

    OdpowiedzUsuń

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)