Szukaj na tym blogu

środa, 2 września 2015

W głowie się nie mieści


Jak Wam i Waszym dzieciom minął pierwszy dzień przedszkola/szkoły? Towarzyszył Wam strach przed nieznanym, smutek, że wspólnie spędzane całe dnie z dzieckiem/rodzicem dobiegły końca, a może radość ze spotkania z dawno niewidzianymi kolegami? To dopiero początek emocji związanych z nową rzeczywistością. Jak sobie z nimi radzić? Poznać je i oswoić!

Radość nie przestaje się śmiać, bo śmiech to zdrowie. Smutek łamie serca i wylewa kałuże łez. Gniew łatwo się irytuje, dlatego lepiej nie wchodzić mu w drogę! Odraza uważa, że świat to wyjątkowo obrzydliwe miejsce, a Strach, że niebezpieczeństwo czai się wszędzie, dlatego codziennie rano boi się otworzyć oczy. Te, towarzyszące nam na co dzień, choć w rzeczywistości niewidoczne postacie, poznać możemy dzięki książkom wydanym na licencji do animowanego filmu Disney-PIXAR "W głowie się nie mieści." Książkowi bohaterowie nie tylko się nam przedstawiają, ale także podpowiadają, co robić, gdy w danej chwili któryś z nich wydaje się nam szczególnie bliski. 

Seria "Poznaj... (odpowiednio Radość/Smutek/Gniew/Odrazę/Strach)" dedykowana jest młodszym dzieciom. Przedszkolnym. Młodszy (już szkolny) chyba trochę z niej wyrósł, bo od książek oczekuje więcej niż jednego zdania na stronę. Przez część opisową przebrnął więc błyskawicznie, ale zanim przeszedł do zadań, trochę się rozmarzył, zastanawiając się nad tym, czym Radość jest dla niego. Bo tak naprawdę - sięgając po tę książkę - nie chodziło mi o samą jej treść, ale o okazję do rozmowy i lepszego poznania własnego syna. Dziś wiem już co lubi, ale też - co radości mu nie sprawia. Opowiedział mi o tym, ale także wyrysował to dla mnie na łamach książki, która nastawiona jest przede wszystkim na zabawę z dzieckiem. Znajdziemy w niej miejsca na dziecięcą twórczość, naklejki, a także ostrzegawczą zawieszkę, którą możemy wyciąć i wieszać na klamce u drzwi dziecięcego pokoju. Dzięki niej będziemy wiedzieli czego w danym momencie możemy się po dziecku spodziewać. 

Młodszy poznaje Radość. Starszy daje upust wszystkim swoim emocjom. Także z książką u boku. Gdy się złości, zamazuje jej strony, robi dziury w całym lub stara się wodą zgasić swe emocjonalne pożary. Gdy się boi nazywa swe strachy po imieniu, rysuje ich wielkie oczy, rozjaśnia pokój lub szuka bezpiecznej kryjówki. Gdy się smuci... nie, nie mogę Wam zdradzić wszystkiego! Pozostałe sposoby poznać możecie z książką w ręku. Z nią także podsumujecie mijający miesiąc. Kto w nim rządził? Radość, Smutek, Gniew, Odraza, czy Strach. A może towarzyszyły Wam jeszcze jakieś inne emocje? Rok szkolny na pewno będzie w nie obfitował. Możecie się przygotować zawczasu. 
W głowie się nie mieści. Daj upust emocjom.
Wydawnictwo: Egmont
oprawa twarda
Format: 165 x 215
Strony: 64
Wiek: 6+
 
 

W głowie się nie mieści. Poznaj Radość.
Wydawnictwo: Egmont
oprawa miękka
Format: 193 x193
Strony: 32
Wiek: 3+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)