Szukaj na tym blogu

piątek, 2 października 2015

TrzynaścI3 powodów - Jay Asher


Przyszła wczoraj. Czekała na mnie na kanapie, kiedy późnym popołudniem wróciłam do domu. Moje imię i nazwisko nadrukowane na białej, pękatej kopercie. Zaniosłam ją do kuchni i odłożyłam na blacie. Z szuflady ze sztućcami wyjęłam nożyczki. Rozcięcie paczki zajęło mi zaledwie chwilę. W środku znajdowała się książka. Szara kolorystyka, miękka oprawa, 270 stron. Niepozorna. Ale to, co znajdowało się w jej wnętrzu... nie uwierzycie! 7 magnetofonowych kaset - takich tradycyjnych, taśmowych, jakich używało się... przed wiekami, czyli w czasach mej młodości. Ich wysłuchanie było nie lada wyzwaniem i to - bynajmniej - nie przez wzgląd na brak odpowiedniego sprzętu. Z kaset przemówiła dziewczyna. I cóż w tym dziwnego? - zapytacie. Niby nic, poza tym, że była już martwa. 

Wystarczyła jedna noc, by spojrzeć na świat zupełnie innymi oczyma. Bo, czy wysłuchawszy wyznań doprowadzonej na skraj życia dziewczyny, można patrzeć na otoczenie wciąż tak samo? Nawet, gdy książkowa opowieść nie tyczy się bezpośrednio naszej rzeczywistości. Ale przecież mogłaby...

Cley wysyła paczkę. Jutro, może pojutrze otrzyma ją ktoś inny. 13 osób, 13 powodów. Tyle było potrzeba, by doprowadzić do śmierci. Jednej. Cley już wie. Spędził całą noc ze słuchawkami na uszach. Wysłuchał całości, ale my nie znamy jeszcze tej historii. Cofniemy się więc do czasu, kiedy to on otrzymał swoją paczkę i razem z nim wysłuchamy nagrania. Emocjonującego? Wstrząsającego? Czy w dzisiejszym świecie może nas jeszcze coś wzruszać, szokować? Zimnokrwiści, przechodzimy obok różnych, nawet krwawych zdarzeń obojętnie. Hannah - pośmiertnie - chce się temu przeciwstawić. Chce pokazać, że nie jest po prostu kolejną cyfrą w statystykach, o której można szybko zapomnieć. Wyjaśnić, że nie szaleństwo doprowadziło ją do ostateczności, ale szereg - czasem niefortunnych, przypadkowych -  zdarzeń i powiązanych z nimi osób. Dzięki niej mamy otworzyć oczy na drugiego człowieka, spojrzeć na niego bardziej empatycznie. Tyczy się to w szczególności młodzieży (choć czy tylko?) - to do niej kierowana jest ta książka. Młodzi, bezlitośni, dążący do własnych celów, a że po drodze zdarzają się straty? Ot, życie... ale i śmierć. Warto więc stanąć na chwilę i się zastanowić, jakie konsekwencje może mieć mój czyn. Głupi żart, czy jeden z trzynastu powodów. Trzynastu? Czasem powód może być jeden... czy chciałbyś nim zostać?

Mam już swoje lata, ale do dziś pamiętam, jak u kresu podstawówki (wtedy trwała jeszcze 8 lat) z zapartym tchem i wypiekami na twarzy czytałam "My, dzieci z dworca ZOO". Książka powstała co prawda wiele lat wcześniej, ale opisane w niej problemy wciąż były aktualne i wstrząsające. Być może i dziś poniekąd są... choć zmieniły się czasy, zwyczaje, dopalacze. Do starych bolączek, doszły nowe, o których warto głośno mówić. Znamy już filmową "Salę samobójców". Teraz kolej na książkowe "TRZYNAŚCI3 POWODÓW". Lekturę, która może otworzyć oczy młodym, ale i ich rodzicom, opiekunom, pedagogom. Bo samobójstwo dziecka, to także porażka dorosłych, którzy nie widzieli, bo nie mieli czasu, nie chcieli, przeoczyli.

Historia prawie miłosna, bez happy endu. Prowadzona dwutorowo - nagrania przeplatają się z rozmyślaniami, zdarzeniami, rozmowami Cleya. Całość - aktualna tematycznie, a przy tym intrygująca, mocna, wciągająca. Czyta się ją jednym tchem. Chcąc zrozumieć, musimy bowiem poznać wszystkie powody. Jeden po drugim. U końca może się okazać, że tak jak główny bohater słuchając, dotrwaliśmy do rana. Tylko, czy wciąż jesteśmy tacy sami...
"TRZYNAŚCI3 POWODÓW"
Bestseller "New York Timesa" przetłumaczony na 31 języków. 
Wydawnictwo: Rebis
Autor: Jay Asher
Oprawa miękka
Format: 123 x 194
Strony:272
Wiek: 16+

2 komentarze:

  1. O kurcze...ale mi dałaś do myślenia. Świetny tekst, a książkę na pewno przeczytam, bo mi nie da spokoju.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książka nie jest nowa. Ma już swoje lata. Podobno nawet na jej podstawie powstał film. Ale książka, to książka :) Zresztą, komu ja to piszę ;)

      Usuń

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)