Szukaj na tym blogu

czwartek, 5 listopada 2015

Bohaterski miś, czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie. - Bronisława Ostrowska


Skrajnie prawicowe poglądy nie interesują mnie. Uważam jednak, że historię własnego kraju winien znać każdy jego obywatel. Niesie ona ze sobą okres chwały, ale i czas upadku, z którego Polska podnosi się krwawą walką. Walką o wyzwolenie, o której warto wspomnieć dzieciom przy okazji obchodów Święta Niepodległości, upamiętniającego powrót Polski na mapę świata po 123 latach zaborów. W związku z tym, że święto owo zbliża się wielkimi krokami,  pozwolę sobie polecić Wam kilka ciekawych książek przybliżających dzieciom wyzwoleńczą i patriotyczną tematykę.

Na wstępie odsyłam Was do wspominanej już przed rokiem książki autorstwa Zofii Staneckiej "Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach." Tymczasem dziś opowiem Wam o "Bohaterskim misiu, czyli przygodach pluszowego niedźwiadka na wojnie." Bronisławy Ostrowskiej. To lektura z początku ubiegłego wieku z cudownymi młodopolskimi naleciałościami. Choć ma ona już swoje lata (bez mała 100 - wyd. w 1919 r.), choć jej język jest nieco archaiczny (tylko nieco!), choć odwołuje się do historii (dziedziny często dla dzieci mało ciekawej, głównie przez wzgląd na złą formę przekazu), to czyta się ją całkiem przyjemnie. Tułacze losy misia, wynikająca z nich zmienność akcji, żołnierskie dzieje - to wszystko wciąga.

Oto miś. Powstał w lwowskiej pracowni w 1910 roku. Zwierz to wyjątkowy, bo choć pluszowy, przemawia do nas ludzkim głosem, a lustrzana przepowiednia mówi, że - jeśli się postara - czeka go los niezwykły:

"- Jesteś najdoskonalszym z Misiów. Odbijałem już setki braci twoich i osądzam bezstronne. Nie zrozumiesz dzisiaj tego, co ci powiem. Może kiedyś... Jesteś - dzieckiem szczęścia. - Przyszłość jest twoja. Trzymasz ją w twoich miękkich, szczęśliwych łapkach. Lecz na to, by ją wykorzystać, jak należy, musisz sam siebie znać. (...) - Przed tobą, jak przed każdym z nas, stoi jedyny, najzaszczytniejszy cel, służyć człowiekowi. - Do tego celu idź. Idź zawsze, jak najśmielej, jak najsamodzielniej - pamiętając o wszystkim, czym jesteś. A - dojdziesz. Dojdziesz, na chwałę świata rzeczy, a może i ludzkiego świata."

Ten oto miś z wielkimi możliwościami trafia w ręce małej Hali. Jego patriotyczne zapędy rodzą się za sprawą brata dziewczynki - harcerza Stasia. Będą one towarzyszyły misiowi w trakcie tułaczej wędrówki, która zacznie się od... pozostania w domu. Ot, tak przewrotnie. Hala wyjeżdżając z rodzicami na wakacje do Francji musi się rozstać z ukochanym pluszakiem. Żadne z nich nie przypuszcza, że te wakacje zakończą się nietypowo - przerwane przez wybuch wojny. Tę wiadomość "ożywionym" mieszkańcom domu przekazuje najlepiej zorientowany aparat telefoniczny:

"Jaka wojna? - Austrii, oczywiście, że Austrii. Z kim? - Z Serbią. Dlaczego? - Zamordowanie arcyksięcia austriackiego Ferdynanda w Sarajewie. Daleko? Tak jest. Tymczasem tylko to. Ale niedługo będziemy mogli z pewnością udzielić nowych szczegółów. Aparaty nasze pracują. Czekamy. 
(...)
- Niemcy z Rosją.
(...)
- Austria z Rosją.
(...) 
A my? A Polska? 
(...)
- Przeciw wszystkim trzem! - buntuje się gorąca pewność.
- Z każdym, byle o Polskę! - zapada postanowienie."

Dzieci nie wracają już do kraju, a miś widząc maszerujące ulicą austriackie wojska marzy o tym, by jak żołnierz stanąć do walki. Ale na polu bitwy nie jest kolorowo. Rosyjski front przesuwa się naprzód, a austriacki - poraniony - cofa. Dom Hali zajęty zostaje pod siedzibę rosyjskiego generała, a ten - podążając naprzód - postanawia zabrać miśka na pamiątkę dla swojego małego Miszy. 

To dopiero początek prawdziwych przygód. Miś Niedźwiedzki - jak nazwała go Hala - wielokrotnie przekroczy linię frontu, ale jego małe serduszko nigdy nie zapomni dla kogo bije. To piękna patriotyczna opowieść. Zroszona krwią i łzami, rozświetlona uśmiechami radości i okrzykami szczęścia. W dodatku napisana piękną, poprawną polszczyzną - coraz rzadziej już dziś spotykaną i wymownie zilustrowana - charakterystyczną ciemną kreską Olgi Reszelskiej. Przebija się ona ponad kolor, doskonale oddając wojenny klimat. Zobaczcie sami!

      

Bohaterski miś, czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Autor: Bronisława Ostrowska
Ilustracje: Olga Reszelska
Oprawa twarda
Format: 214 x198
Strony: 204
Wiek: 10+

1 komentarz:

  1. Nabyłam celowo edukacyjnie przed listopadowym świętem. Ale jakoś mój 7-latek daleki był od zachwytu. Nie to, żeby się nie podobało, ale jakoś koło połowy podsunął coś innego...

    OdpowiedzUsuń

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)