Szukaj na tym blogu

środa, 9 grudnia 2015

Książka Roku 2015 - wyniki konkursu


Czekałam dziś w napięciu na... nie, nie na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, bo to przecież nie blog o polityce. Czekałam na ogłoszenie wyników konkursu "Książka Roku 2015" Polskiej Sekcji IBBY, której członkiem - nota bene - od niedawna jestem. Choć wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że na galę wręczenia nagród nie uda mi się dojechać, a co najmniej nie uda mi się dojechać na czas, to - pokonując przeciwności losu - udowodniłam sama sobie, że Matka Polka potrafi wiele. 

Abstrahując od mych dzisiejszych przygód, pozwólcie, że przytoczę Wam kilka faktów związanych z przyznaną dziś nagrodą. Stoi za nią, jak już wspomniałam, polska sekcja IBBY - międzynarodowa organizacja powstała w 1953 roku w Zurychu, której celem jest promocja literatury dziecięcej i młodzieżowej. W Polsce IBBY działa od 1973 roku, a konkurs "Książka Roku" ustanowiony został w jej ramach w 1988 r., przy czym pierwszą nagrodę przyznano dopiero w 1990 roku, a więc dokładnie 25 lat temu. W tym czasie wśród laureatów konkursu znaleźli się najlepsi z najlepszych: twórcy - Wanda Chotomska, Joanna Kulmowa, Małgorzata Musierowicz, Krystyna Siesicka, Edmund Niziurski, Marcin Szczygielski, Michał Rusinek oraz autorzy grafik - Bohdan Butenko, Jan Bajtlik, Maria Ekier, Aleksandra i Daniem Mizielińscy, Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak, czy Marta Ignerska. Zauważono także osoby działające na rzecz rozwoju czytelnictwa. Tak, tak, bo "Książka Roku" obejmuje 3 kategorie, a w dwóch z nich przewidziano aż dwie równorzędne nagrody. Są to:

=> pisarz roku - za książkę dla dzieci i książkę dla młodzieży;
=> ilustrator roku - za książkę obrazkową oraz za ilustracje i koncepcję graficzną;
=> osoba lub organizacja upowszechniająca czytelnictwo.  

Ten rok obfitował w dużą ilość wyróżnień. Oto lista nazwisk, na które warto zwrócić uwagę wybierając książkę dla swojego dziecka:

NAGRODA LITERACKA - WYRÓŻNIENIA:

Zofia Beszczyńska "Królowa Ptaków" – Akapit Press,
Zuzanna Orlińska "Stary Noe" – Literatura, 
Danuta Parlak "Obcy w lesie" – Alegoria,
Joanna Rudniańska "Bajka o Wojnie" – Bajka,
Katarzyna Ryrych "Król" – Literatura,
Dorota Wieczorek "Strachopolis" – Skrzat

NAGRODA GRAFICZNA - WYRÓŻNIENIA:

Karol Banach za ilustracje do książki "Bajki" – Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy,
Grażka Lange za koncepcję i opracowanie graficzne książki "Warszawa" – Tako,
Monika i Adam Świerżewscy za autorskie opracowanie graficzne książki "Mmmmm" – EneDueRabe
Józef Wilkoń za autorską książkę "Zbuntowany elektron" – Hokus-Pokus

And the winner is...

NAGRODA LITERACKA - dzieci:
Agnieszka Suchowierska "Mat i świat" – Wydawnictwo Krytyki Politycznej

NAGRODA LITERACKA - młodzież:
Małgorzata Warda "5 sekund do Io" – Media Rodzina

NAGRODA GRAFICZNA - książka obrazkowa:
Marianna Oklejak "Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych" – Egmont

NAGRODA GRAFICZNA - ilustracje i koncepcja graficzna:
Paweł Pawlak "13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych" – Znak Emotikon

UPOWSZECHNIANIE CZYTELNICTWA:
Fundacja Jasne Strony - działająca na rzecz rozwoju czytelnictwa dzieci i młodzieży niepełnosprawnej wzrokowo. 

Pamiętajmy, na rynku dostępnych jest wiele innych wartościowych książek. Konkursowe jury ocenia tylko te, które zostały zgłoszone przez wydawców. Cóż, jakoś trzeba to wszystko zorganizować i uporządkować. Moje osobiste typy były nieco inne - panie Macieju, trzymałam kciuki i choć nagrody nie ma, Pana FB profil polecam wszem i wobec, bo... Są komiksy dla dzieci! Patrząc w coroczne zestawienia trochę boli mnie powtarzalność nazwisk. Zwłaszcza teraz, gdy na rynku książki dziecięcej tyle się dzieje! Wiem, że najlepsi są najlepsi, ale może warto dać szansę i innym, a dla tych naj, naj wprowadzić nagrodę za całokształt twórczości? Ot, takie moje małe pogalowe przemyślenia...
 
 
 
 
 

1 komentarz:

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)