Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 14 marca 2016

LEGO® NEXO KNIGHTS™. Księga potworów.

Powiedzcie mi, jak to jest, że zabawka pamiętająca czasy mego dzieciństwa, wciąż nie traci na aktualności? Ile się zmieniło, ile czasu upłynęło od jej początków? Sprawdziłam. Za rok minie 85 lat! Uwierzycie? Czymże jest więc moje dzieciństwo, gdy pamięcią trzeba by wrócić do czasów dzieciństwa moich dziadków. Oczywiście ani moje babcie, ani dziadkowie podówczas nie korzystali z takich wynalazków. Jak by to rzec? - mieli wtedy poważniejsze sprawy na głowie. Perspektywa czasowa robi jednak wrażenie. Nieprawdaż?

NEXO KNIGHTS to najnowszy projekt LEGO®. Oparty o wymyśloną wewnętrznie koncepcję, a nie odwołujący się do znanych filmowych bohaterów, choć dziś członków drużyny Nexo można już spotkać i na małym ekranie. Wszystko dlatego, że projekt przewidziany został na dużą skalę. Poza wypuszczeniem na rynek ciekawych wizualnie, pomysłowych i solidnych zestawów, twórcy koncepcji postawili też na działania telewizyjne i internetowe. Te ostatnie obejmują tabletowo-telefoniczną aplikację z grą. Taką, jakiej jeszcze w świecie LEGO® nie było (a była już niejedna). Cóż w niej wyjątkowego? Tarcze mocy, których nie zdobywamy za kolejne osiągnięcia w grze, lecz szukać musimy w realnym lub internetowym świecie. Możemy je zeskanować z krótkometrażowych filmików zamieszczonych w sieci lub z dłuższych odcinków serialowych puszczanych bodajże na Cartoon Network. Znajdziemy je w wybranych zestawach klocków, w sklepach, magazynach i książkach. Rzekłabym - marketingowe mistrzostwo. 

Urokowi NEXO KNIGHTS nie oparły się i moje dzieci. W końcu rycerze to jedne z tych postaci, które do chłopców łatwo trafiają. A tu, dodatkowo, mamy rycerzy w wersji unowocześnionej. Takich, co to nie boją się współczesnych technologii, a siłę śle im hologram Merlock'a - czarodzieja, który po śmierci powrócił w postaci komputerowego programu. Skąd to wszystko wiem? Z filmów (podglądanych, celem akceptacji), opowieści dzieci, no i z książek. Tak, tak, wiecie, że nie przepadam za tym, by przyciągać dzieci do tabletowych gier. Tradycyjnie więc szukam alternatyw, by je od nich odciągnąć, a jednocześnie pozwolić im przebywać w towarzystwie bohaterów, których lubią. W domu pojawiają się więc powoli klocki, czasopisma i książki. Jedną z nich jest "Księga potworów". Nie liczcie na literaturę wysokich lotów. Nastawcie się za to na dużą porcję humoru - skierowanego do dzieci. To co nam wydaje się okropne, czy obrzydliwe - na dziecięcych ustach niejednokrotnie potrafi wzbudzić uśmiech. Najlepszym tego dowodem kultowy już "Koszmarny Karolek". "Księga potworów" idzie trochę w tym kierunku. Niepokorna - z czystym sumieniem możemy ją tak określić. Przed lekturą, bo po lekturze o czystym sumieniu możemy zapomnieć. W końcu ma nas ona zamienić w geniuszy zła. Najpierw jednak musimy przebrnąć przez strony wypełnione  "magią, zapiskami, przemyśleniami i resztkami zgniłego jedzenia." Przynajmniej tak twierdzi sama "Księga Potworów". Co tak naprawdę znajdziemy w środku? Przede wszystkim zabawne opisy potworów - okraszone notatkami, komiksami, no i myślami - nie tylko samych potworów, ale i Merlock'a, który także zostawił tu swoje ślady. A że nie samym tekstem żyje młody czytelnik - dużo tu ilustracji. Nie takich dopracowanych, błyszczących obrazków rodem ze świata LEGO®, ale raczej humorystycznych szkiców, przerysowań, czy - namalowanych niczym dziecięcą ręką - historyjek obrazkowych. Trudno oderwać od nich wzrok, trudno się na ich widok nie uśmiechnąć. Poza tym jest też mapka świata NEXO KNIGHTS, drzewo genealogiczne rodziny królewskiej i... dołączona na dodatkowej obwolucie tarcza do zeskanowania, a na niej: Czarna Kropla - moc obronna, która odwraca uwagę przeciwników atramentową zasłoną, a więc coś także dla użytkowników NEXO aplikacji. 

To książka z gatunku tych, które moje dzieci lubią przeglądać same. Nie trzeba jej czytać od deski do deski. Wystarczy zatrzymać się na wybranej stronie, znaleźć to co nas interesuje, zawiesić wzrok na ciekawej grafice - idąc od początku lub od końca, a nawet zaczynając w środku. A ja lubię takie pozycje, bo dzięki nim moje dzieci chętnie ćwiczą samodzielne czytanie. 
LEGO® NEXO KNIGHTS. Księga potworów.
Wydawnictwo: Ameet
Autor: John Derevlany, Mark Hoffmeier
Oprawa twarda
Format: 237 x 185
Strony: 96
Wiek: 6+


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)