Szukaj na tym blogu

środa, 27 kwietnia 2016

Kim była Maria Skłodowska-Curie? - Megan Stine

Maria Curie-Skłodowska. Postać niezwykła. Co ciekawe, choć rodzima - lepiej znana za granicą, niż w Polsce. A szkoda, szkoda, bo Maria była wielkim naukowcem (naukowczynią ;)), ale też wspaniałą kobietą, która w trudnych dla swej płci czasach z pasją, dzielnie kroczyła przed siebie łamiąc konwenanse. Warto poznać jej biografię, warto też przybliżyć ją dzieciom. To dlatego dziś polecam Wam książkę "Kim była Maria Skłodowska-Curie?" wydaną w serii "Wielcy i sławni" przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Nie samą beletrystyką żyje człowiek, a moi chłopcy uwielbiają różnego rodzaju ciekawostki. Do tej pory wybieraliśmy głównie pozycje techniczne (by sprawdzić jak coś działa), tudzież przyrodnicze (by poznać otaczający nas świat). Od czasu do czasu trafiały się książki historyczne (o Egipcie, Powstaniu Warszawskim, II wojnie światowej), ale biografii jeszcze w naszym domu nie było. Ups, przepraszam, była jedna. Właśnie sobie przypomniałam, że gdy Starszy był młodszy ;) razem czytaliśmy o Astrid Lindgren. Cóż, mamy zatem kolejny biograficzny tytuł poświęcony kobiecie. 

Dlaczego Skłodowska? Szczerze powiedziawszy, trochę przez przypadek, bo jej postać otwiera serię poświęconą wielkim naukowcom. Ale tak naprawdę to ona sprawiła, że po tę serię w ogóle sięgnęłam. Tak, tak, wiele o Marii słyszałam i chciałam to wszystko sobie uporządkować. Mogłam sięgnąć po lekturę przeznaczoną dla dorosłych (co bez wątpienia wkrótce także uczynię), ale w ręce me trafiła akurat pozycja skierowana do dzieci szkolnych. Skusiłam się więc, myśląc, że chłopcy także będą mieli z niej pożytek. Jak się okazało, większy niż myślałam. Książka Megane Stine (obco brzmiące nazwisko autorki, dowodem na to, o czym pisałam we wstępie) jest bowiem biografią, w którą wpleciono także wątki historyczne, by przybliżyć czasy i realia życia bohaterki. Dzieci dowiadują się więc nie tylko jak wyglądało dzieciństwo, nauka, czy dorosłe życie Skłodowskiej, ale także poznają elementy historii Polski (rozbiory - czym były, jak wyglądało życie w zajętej przez Rosjan części Polski) i świata (I wojna światowa), czy sytuację kobiet w ówczesnej Europie. Dodatkowo wyjaśnienia znajdują pojęcia takie jak pierwiastek chemiczny, czy radioaktywność. Dzięki temu, książka, która zahacza o trudną dla dzieci dziedzinę, jaką jest chemia, jest naprawdę łatwa w odbiorze. I ciekawa. Chłopcy z zainteresowaniem słuchali o świecących pierwiastkach, przenośnych aparatach rentgenowskich, rzeczach napromieniowanych tak, że dziś wciąż jeszcze lepiej się do nich nie zbliżać. Jak zwykle wyłapywali to, co techniczne. Ale książka stała się dla nas także okazją do rozmowy o pozytywnych życiowych celach i marzeniach, do realizacji których warto dążyć, choćby cały wszechświat działał nam na przekór.

Książkę, jako ekspert, poleca Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Polecamy ją i my. Nie tylko ten jeden tytuł, ale całą serię, w ramach której znajdziecie też biografie Thomasa Edisona, Alberta Einsteina, Karola Darwina, braci Wright, Leonarda da Vinci czy Isaaca Newtona. Do pierwszego tomu dołączona jest miarka wzrostu, którą uzupełnicie naklejkami znalezionymi w kolejnych tomach. My i bez tego sięgamy już po następne. Na półce czeka już Edison i Einstein. Wyborne towarzystwo, z którym warto spędzić wieczór. 

Kim była Maria Skłodowska-Curie?
Seria: Wielcy i sławni
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Autor: Megan Stine
Ilustrator: Ted Hammond
Oprawa twarda
Format: 135 x 196
Strony:112
Wiek: 6+
 
 
 
 
 
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)