Szukaj na tym blogu

piątek, 11 grudnia 2015

IBRA. Chłopak, który odnalazł własną drogę. - Yvette Żółtowska-Darska

Pamiętacie książki o Messim i Ronaldo? Wydawana przez Egmont seria poświęcona piłkarskim gwiazdom właśnie powiększyła się o nowy tytuł. To "Ibra. Chłopak, który odnalazł własną drogę". W domu, w którym kibicują i duzi, i mali nie mogło go zabraknąć. 

Muszę przyznać, że wybór kolejnego futbolowego bohatera trochę mnie zdziwił. Po dwóch największych spodziewałam się kogoś z rodzimego podwórka, a że mamy na nim gwiazdę światowego formatu, byłam wręcz przekonana, że na kolejnej okładce znajdzie się nie kto inny, tylko Lewy. Autorka, Yvette Żółtowska-Darska, zdecydowała inaczej. Dlaczego jednak postawiła na Ibrahimovića? Owszem, znany, rozpoznawany, ale jego biografia pozostawia wiele do życzenia. Syn imigrantów z byłej Jugosławii (tak, jeszcze wtedy na mapie nie było Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny) nie miał łatwego życia. Wychowany niemal na ulicy niejednokrotnie bywał na bakier z prawem. Jak więc ktoś taki ma przemówić do dzieci? A przemówi! I to bardziej dobitnie niż Messi czy Ronaldo. Pokaże bowiem, że w życiu wszystko jest możliwe, że warto marzyć, a wreszcie, że marzenia są po to, by je spełniać!

Snując biograficzną opowieść autorka wzrusza i bawi. Pisze prosto i obrazowo. Tym samym doskonale dociera do młodego czytelnika. A i ja, dorosła, czerpałam przyjemność z tej opowieści. Jedyne co mogę jej zarzucić, to nadmiar dydaktyzmu. Rozumiem, że podyktowany jest on niełatwym do ugryzienia tematem. Dlatego wybaczam go autorce.

Książkę polecam. My uwielbiamy tę serię. Nie tylko przez wzgląd na niezwykle ciekawe podane biografie, nie tylko przez wzgląd na wspaniałych, znanych bohaterów, ale także ze względu na dużą dawkę wiedzy, bo opowieści "z życia wzięte" poprzedzają fotografie i ciekawostki. O miejscach, wydarzeniach historycznych, ludziach - powiązanych z Ibrą, lecz pokazanych nie tylko w piłkarskim kontekście. 

Dla wszystkich fanów piłki nożnej - pozycja "must have"! Tak, tak, musicie ją mieć!


IBRA. Chłopak, który odnalazł własną drogę.
Wydawnictwo: Egmont
Autor: Yvette Żółtowska-Darska 
Ilustracje: Ewa Olejnik-Rakowska
oprawa miękka, lekko usztywniana
Format: 175 x 245 
Strony: 210
Wiek: 6+
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)