Szukaj na tym blogu

środa, 30 listopada 2016

Ania czy Mania - Erich Kästner


Po wczorajszym zestawieniu prezentowym przygotowanym przez i dla chłopców, dziś mam coś dla dziewcząt.  Drodzy rodzice - mamy w szczególności! - pamiętacie może film familijny z 1995 roku zatytułowany "Czy to ty, czy to ja"? W rolę głównych bohaterek - małych intrygantek, które wykorzystują wzajemne podobieństwo - wcieliły się wówczas siostry Olsen. Uwielbiałam ten film! Dlatego widząc nowe, książkowe wydanie powieści Ericha Kästnera, z sentymentem po nie sięgnęłam. 

Dwie dziewczynki, dwa odmienne charaktery - choć podobieństwo fizyczne jest niezaprzeczalne. Jak to możliwe, że są do siebie aż tak podobne? Wszak mieszkają w dwóch różnych częściach Europy i nie mogą być ze sobą spokrewnione. Tylko czy na pewno? Po latach rozdzielenia 9-letnie bliźniaczki spotykają się na koloniach, odkrywają rodzinną tajemnicę i... postanawiają trochę namieszać. Oj, będzie się działo! To psotna i zabawna historia, która - choć zaczyna się od wzajemnej dziecięcej antypatii - kończy się wielkim pojednaniem. I nie miejcie mi za złe, że tak od razu zdradzam happy end, bo najważniejsze i tak dzieje się gdzieś po środku. A z bliźniaczkami nie można narzekać na nudę! Autor tworzy dynamiczny obraz, w którym ciekawa historia jest jednocześnie punktem wyjścia do głębszych przemyśleń - także dla nas, dorosłych. To opowiadanie o dzieciach, ich potrzebach i marzeniach. O dążeniu do ich spełnienia, mimo przeciwności losu. Historia to zabawna, ale też wzruszająca. Emocje towarzyszą jej na każdym kroku. Dzięki temu obraz zyskuje swój realizm. Czasem trudno uwierzyć, że powstał kilkadziesiąt lat temu (pierwsze wydanie - 1949 rok). Nie stracił jednak na aktualności. Opisana historia równie dobrze mogłaby się przydarzyć i dziś. Ja pokochałam ją na nowo!

Ze względu na swój wiek, ale także fakt - że pozycja ta należy do kanonu lektur szkolnych (tak, tu także można spotkać fajne książki!) - doczekała się ona już kilku różnych wydań. Ja polecam Wam to najnowsze - wydawnictwa Jung-off-ska. Ciepłej, chwytającej za serce historii, towarzyszą tu malownicze ilustracje Joanny Rusinek. Doskonale podkreślają one charakter książki. Sprawiają, że z przyjemnością się do niej zasiada! Pamiętajcie też, że wydawnictwo Jung-off-ska słynie przede wszystkim z ciekawych audiobooków. Dlatego "Manię czy Anię" dostać możecie także w formie książki samo-się-czytającej. Przy lekkim akompaniamencie muzycznym tekst czytają na zmianę Edyta Jungowska (uwielbiam jej melodyjny, ciepły głos) i Piotr Fronczewski (którego chyba nie trzeba nikomu z dorosłych przedstawiać i zachwalać). Chłopcom polecam natomiast inne tytuły Ericha Kästnera - "Emil i detektywi", "35 maja", czy "Michałek i pudełko od zapałek".Mania czy Ania
Wydawnictwo: Jung-off-ska
Autor:  Erich Kästner
Ilusracje: Joanna Rusinek
oprawa twarda
Format: 158 x 193
Strony: 178
Wiek: 8-11 latAudiobook:
Czytają: Edyta Jungowska, Piotr Fronczewski
Muzyka: Karolina Skrzyńska/SzaZa
Czas: 3,5 h
Format: mp3

2 komentarze:

  1. Zachwycająca książka i mistrzowski audiobook!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W rzeczy samej :) I treść, i oprawa graficzna - w przypadku książki, no i ciepła interpretacja - w przypadku audiobooka. Mój Młody dziś w domu, bo choruje i od rana słucha. Nie mogę go oderwać :)

      Usuń

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)