Co za ptak robi tak? - Maria Szajer


W nowy rok szkolny - pomimo gróźb, że czwarta klasa to samo zło - wkroczyliśmy bardzo przyjemnie. Chłopcy, po powrocie ze szkoły, mają czas na zabawę z kolegami. Młodszy zaczął treningi. Wieczorami więc razem mokniemy w ciepłym, jesiennym deszczu. Tak, taki deszcz dla dzieci to czysta radość. Zamiast kopać piłkę, spijają spadające z nieba krople. Może dlatego po 1,5 godzinnym treningu nie ma objawów zmęczenia i mamy jeszcze czas na wspólną wieczorną lekturę? Jakby tego było mało - weekend postanowił nas rozpieścić. Nie dość, że ciepły, to jeszcze słoneczny. W dodatku wolny od jakichkolwiek planów. Mogliśmy go spożytkować tak, jak tylko chcieliśmy. Postawiliśmy więc na naturę!

Sobotni poranek. Chwila przeczesywania internetu i... jest pomysł! Jedziemy do Puszczy Kozienickiej. To zaledwie 1,5-godzinna wycieczka z Warszawy. Zakładamy buty za kostkę, w plecak pakujemy prowiant i ustawiamy parametry GPS. Szukamy parkingu, z którego wyruszymy na edukacyjny szlak "Królewskie źródła", w poszukiwaniu wodopoju, z którego w trakcie polowań popijał wodę sam Władysław Jagiełło.

Niestety, trasa piesza okazuje się krótsza, niż byśmy sobie tego życzyli. Nie martwcie się jednak - zawsze można przecież zboczyć w las. Co, oczywiście, uczyniliśmy. Cudownie było włóczyć się wąskimi leśnymi ścieżkami, nasłuchiwać odgłosów lasu, wypatrywać jego mieszkańców i przyglądać się roślinności. Co prawda o tej porze dnia i roku ptaki były raczej milczące, ale... znaleziona na edukacyjnej trasie tabliczka z rozpisanymi godzinami ptasich koncertów, zainspirowała nad do tego, by po powrocie sięgnąć po wyjątkową książkę -  "Co za ptak robi tak?". To niewielki, ale ładnie wydany atlas ptaków. Z błyszczącą oprawą, płóciennym grzbietem i akwarelowymi ilustracjami zmalowanymi przez Katarzynę Minasowicz. To z nich poznajemy wygląd ptaków, a ich zwyczaje przybliżają nam krótkie rymowanki Marii Szajer. Samych bohaterów książki znamy już choćby ze słyszenia:

"Słowik, wróbel, kos, jaskółka,
Kogut, dzięcioł, gil, kukułka,
Szczygieł, sowa, kruk, czubatka,
Drozd, sikora i dzierlatka,
Kaczka, gąska, jemiołuszka,
Dudek, trznadel, pośmieciuszka,
Wilga, zięba, bocian, szpak
Oraz każdy inny ptak."

Tak, kluczem wyboru było "Ptasie radio". Popularny wśród dzieci wiersz Juliana Tuwima. Jego sympatykom ta książka z pewnością przypadnie do gustu. Dzięki niej przekonają się, jak wyglądają poszczególne ptaki, ale także... je usłyszą. Tak, do atlasu dołączona została bowiem niewielka płyta z ptasimi trelami, kwilami i ćwierkami. To ciekawa pozycja edukacyjna. Doceniona nie tylko przez nas - miłośników podróży, przyrody i literatury, ale także przez moją siostrę, która w swoim przedszkolu używa tej książki do pracy z dziećmi. W oparciu o nią i wiersz Tuwima przygotowuje dla swych młodych uczniów ciekawe scenariusze. To połączenie lekcji przyrody, literatury, muzyki i sztuki prowadzonej nie tylko w przedszkolnej sali, ale i w plenerze - w połączeniu ze spacerem po parku lub lesie. Kochani, wystarczy odrobina kreatywności i nauka naprawdę przestaje być nudna! 












Co za ptak robi tak?
Wydawnictwo: Bajka
Autor: Maria Szajer
Ilustracje: Katarzyna Minasowicz
oprawa twarda
Format: 155 x 235
Strony: 56
Wiek: 4 +



Komentarze

Popularne posty