Rusz głową! Gimnastyka mózgu dla dzieci. - Anne Lene Johnsen


Chłopaki uwielbiają intelektualne wyzwania. W codziennym zabieganiu - lekcje w szkole, prace domowe, dodatkowe zajęcia sportowe - czasem ciężko znaleźć na nie czas. Na szczęście są jeszcze wakacje. Już widzę te Wasze krzywe spojrzenia z zapytaniem - jak tak możesz? Wszak wakacje są od odpoczywania. No właśnie, a każdy odpoczywa tak, jak lubi! My lubimy główkować, więc główkujemy. Oczywiście nie cały czas. Gdy dżdżysto i deszczowo, gdy kolegów brak, gdy droga się dłuży... zawsze znajdzie się jakaś okazja, by sięgnąć po krzyżówki, kreatywne kolorowanki, czy logiczne wyzwania. Młodszy rozpoczął pozaszkolną gimnastykę mózgu jeszcze przed wakacjami z książką "Rusz głową!" Anne Lene Johnsen.

Kim jest Anne Lene Johnsen? To skandynawska specjalistka od zagadnień pracy mózgu, przyswajania wiedzy i rozwijania zdolności poznawczych. Szkoli rodziców i nauczycieli w zakresie rozwijania zdolności umysłowych. Pisze też książki poświęcone treningowi mózgu. Jedna z nich, wydana na polskim rynku nakładem PWN, trafiła niedawno do naszego domu.

"Rusz głową!" - bo o niej mowa - nie jest pozycją skierowaną stricte do dzieci. To raczej książka dla dorosłych (tak, Kochani, będzie ona wymagała także odrobiny wkładu pracy z Waszej strony, ale czego nie robi się dla własnych dzieci, prawda?). Tu, obok cennych porad skierowanych do nas, znajdujemy sporą porcję zadań i inspiracji do pracy z dziećmi w wieku zerówkowym i wczesnoszkolnym. Dzięki nim dziewczynki i chłopcy uczą się myśleć, testują swoją inteligencję i wiedzę, bawią się puzzlami i szyframi, rozwiązują zagadki, czytają i bawią się słowem, sprawdzają swe umiejętności matematyczne i logiczne, wykazują się kreatywnością, ćwiczą koncentrację i umiejętność uczenia się. To książka, która rozwija dziecięcy mózg wielokierunkowo, a czyni to w formie przyjemnej zabawy, od której trudno się oderwać. Zapomnijcie o szkolnych schematach. Postawcie przed dziećmi wyzwania, którym same będą chciały sprostać. Zobaczycie!!! 

Książka podzielona jest na rozdziały. Każdy z nich ćwiczy dziecięcy mózg w nieco inny sposób. Raz stawiamy na logiczne myślenie, innym razem na umiejętności czytelnicze, wiedzę, czy też wysiłek fizyczny.

Część zadań możemy wykonać bezpośrednio w książce. Bez konieczności pisania po niej (dzięki temu książkę możemy wykorzystać wielokrotnie, w pracy z więcej niż jednym dzieckiem). Wystarczy rzut oka na obrazek, skojarzenie i odpowiedź. Ale znajdziemy tu także pomysły na pracę z dziećmi, która wychodzi poza łamy tej książki. To zadania, które mogą wymagać kartki lub dodatkowe inspiracje do pracy z dzieckiem, czyli zadania, które my rodzice przygotowujemy dla dziecka sami.


Książka zawiera wiele cennych porad. Skierowano je bezpośrednio do rodziców. To - na przykład - te, które poświęcone są zdrowym nawykom żywieniowym. Pamiętajmy, że to głównie my, dorośli je kształtujemy. Moje dzieci lubią colę i czasem po nią sięgają, ale na co dzień piją wodę, bo od dziecka wodą je poiłam. Są też uwagi odnoszące się do treningu fizycznego, czy podpowiedzi, jak pomóc dziecku w matematyce. Większość z nich z łatwością wprowadzimy w życie - trzeba tylko wiedzieć i chcieć.


U nas książka ta okazała się strzałem w dziesiątkę. Pojawił się tylko jeden, jedyny problem. Otóż Starszy pozazdrościł Młodszemu. Teraz do zadań zasiadają obaj, ale na przemian. Okazuje się, że nawet 11-latek może się zmierzyć z przedstawionymi w książce wyzwaniami. Co prawda rozwiązania przychodzą mu w większości z łatwością (choć, jak się okazuje, nie zawsze!), ale jego mózg i tak ma okazję się pogimnastykować, a przecież o to w tym wszystkim chodzi!

Rusz głową! Gimnastyka mózgu dla dzieci.
Wydawnictwo: PWN
Tekst: Anne Lene Johnsen
Oprawa twarda
Strony: 170
Wiek: 5+

Komentarze

Prześlij komentarz

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)