Juventus. Drużyna walecznych serc. - Marcin Kalita

 
W przedostatnim poście pisałam o tym, że uwielbiamy książki, podróże i planszówki, ale... jest jeszcze jedna rzecz, bez której nie potrafimy żyć. Piłka nożna! Całą rodziną zgodnie kibicujemy pewnej polskiej drużynie (Ci, którzy śledzą nas na Instagramie doskonale wiedzą, o jaki klub chodzi, a tym, którzy nie wiedzą podpowiem, że to jedna z tych drużyn, które w tym sezonie awansowały do Ekstraklasy), ale... jeśli chodzi o drużyny zagraniczne - zgody nie ma. Mąż uwielbia ligę angielską, ja wolę hiszpańską, a dzieci - portugalską (tak właśnie!) i niemiecką (wiadomo, bo Lewy!). Przynajmniej w kwestii klubów panuje zgoda, bo jak liga angielska - to Manchester United, jak hiszpańska - Real Madryt, jak portugalska - FC Porto, a niemiecka - Bayern Monachium. Gorzej, gdy naszym ulubieńcom przychodzi się ze sobą zmierzyć. Wtedy wojna domowa gwarantowana!

Nasze kibicowskie zapędy staramy się łączyć z tymi podróżniczymi. Dlatego przy okazji wakacyjnych wyjazdów zwykle gościmy na jakimś stadionie. Zwiedziliśmy już muzea FC Porto (zdecydowanie najlepsze ze wszystkich, które dane nam było oglądać), Bayernu Monachium i Realu Madryt. Zrobiliśmy sobie także objazdówkę po portugalskich stadionach goszcząc m.in. w Bradze, Guimarães i Aveiro. W tym roku planujemy wybrać się do Włoch, a jak Włochy - to oczywiście Juve! Książka Marcina Kality "Juventus. Drużyna walecznych serc" pojawiła się więc w najlepszym dla nas momencie.

Sportowej serii Egmontu miłośnikom piłki nożnej nie trzeba już chyba przedstawiać. Najpierw pod hasłem "Nie tylko dla fana" pojawiły się biografie znanych piłkarzy, o których kilkakrotnie Wam już pisałam. Później były wzruszające i emocjonujące "Gole wszech czasów" (zdecydowanie moja ulubiona pozycja!). A ostatnio Egmont poszedł w dwóch różnych kierunkach. "Zostań mistrzem" to książki poświęcone piłkarskim pozycjom (bramkarze, napastnicy, pomocnicy, skrzydłowi), a "Kluby wszech czasów" to najlepsze lub najbliższe polskim sercom drużyny piłkarskie (Real, Barcelona, Legia, a teraz - właśnie Juve).Jeśli znacie inne książki z serii "Kluby wszech czasów", to doskonale wiecie, czego możecie się po tej pozycji spodziewać. Znajdziecie tu trochę ciekawostek geograficznych, związanych z Turynem. Przeczytacie historię klubu. Dowiecie się o jego osiągnięciach. Przypomnicie sobie najlepsze i najciekawsze mecze. Poznacie czołowych graczy i działaczy. W przypadku tego klubu znajdzie się też polski akcent. Ci, którzy choć trochę interesują się piłką nożną, na pewno już wiedzą jaki. Tak, oczywiście, chodzi o Wojciecha Szczęsnego! Nie mogło go tu zabraknąć. Podobnie jak klubowych legend. Tych całkiem współczesnych (jak wielki Buffon!) i tych mocno już historycznych. To po prostu książka, w której znajdziecie wszystko to, co prawdziwy fan Juventusu, czy - po prostu - piłki nożnej wiedzieć powinien! Nie mogło być inaczej. Wszak jej autorem jest Marcin Kalita - fan futbolu, ale też dziennikarz sportowy - korespondent, fotoreporter i ekspert telewizyjny. Człowiek, który łączy pasję z rzetelną pracą dziennikarską, o czym mogliśmy się przekonać już przy okazji wcześniejszych tytułów.Osobiście uwielbiam tę serię! Egmont po mistrzowsku wykorzystał dziecięcą (chłopięcą zwłaszcza) miłość do futbolu, zachęcając dzieci do sięgnięcia po książki. Osobiście znam taki przypadek, który zwykle skutecznie wzbrania się przed czytaniem, a na widok kolejnego sportowego tytułu z Egmontu na jego ustach zawsze pojawia się uśmiech. Ale przyciągnąć dzieci do książek - to jedno, a sprzedać im przy tym wartościową treść - to zupełnie inna sprawa. Egmontowi udało się jedno i drugie. Umieszczając klub w pewnej geograficznej lokalizacji, poszerza dziecięcą wiedzę o świecie. Historia drużyny przeplata się miejscami z historią Europy. Piłkarskie biografie zachwycają, ale też motywują do uprawiania sportu i ciągłej pracy nad sobą. Ciekawostki, kolorowe zdjęcia, przyjazna grafika Marzenny Dobrowolskiej sprawiają, że po tę książkę sięga się z naprawdę wielką przyjemnością!

Juventus. Drużyna walecznych serc.
Wydawnictwo: Egmont
Tekst: Marcin Kalita
Ilustracje: Marzenna Dobrowolska
Oprawa flexi
Strony: 200
Wiek: 6+Komentarze