Pomocnicy. Liderzy, asystenci, robotnicy., Skrzydłowi. Technicy, magicy, indywidualiści. - Jarosław KaczmarekWakacje, znów mamy wakacje! Jeśli wakacje, to nieodłącznie podwórko, piłka nożna i doszkalanie boiskowych umiejętności. A od kogo najlepiej się uczyć? Oczywiście, od najlepszych. Za dnia więc praktyka, a wieczorami odrobinę teorii, ciekawostek i inspiracji do dalszej pracy nad sobą. Wszystko to z egmontową serią "Zostań mistrzem", która niedawno rozrosła się o dwa nowe tytuły. Do "Napastników" i "Bramkarzy", dołączyli "Pomocnicy. Liderzy, asystenci, robotnicy" oraz "Skrzydłowi. Technicy, magicy, indywidualiści." W domu pełnym kibiców oraz młodych i emerytowanych piłkarzy to pozycje z gatunku "musisz to mieć" (czy - jak kto woli - "must have!").


Dzieci nie miały za dużego wyboru. Wspólną lekturę rozpoczęliśmy od "Pomocników". Nie przez przypadek. To książka, w której znalazło się miejsce dla dwóch moich ulubieńców. Fani piłki nożnej, wiedząc, że kibicuję Realowi Madryt, na pewno zgadną, że chodzi o... Lukę Modricia i Toniego Kroosa. Dla mnie Ci dwaj w środku pola to stabilna podstawa Realu. Może nikną w cieniu gwiazd, jakimi są napastnicy. Może nie są tak widoczni, jak obrońcy. Robią jednak swoje. Bez nich ani jedni, ani drudzy nie mieliby lekkiego życia. Nie jesteście fanami Realu? Nie martwcie się! Jarosław Kaczmarek wybrał "super 5". Oprócz Modicia i Kroosa znaleźli się w niej także Paul Pogba, Andres Iniesta i - nasz rodak - Piotr Zieliński. W książce poznajemy historię każdego z nich, ale nie tylko. Jest tu trochę teorii i techniki. Po lekturze pierwszego działu możemy sprawdzić własne umiejętności w asyście, prostopadłych podaniach, czy podkręcaniu piłki. Między rozdziałami poświęconymi poszczególnym nazwiskom, poznamy najlepszych pomocników wszech czasów, trenerów, którzy kiedyś byli pomocnikami, pomocników z Polski rodem oraz inne gwiazdy i nadzieje futbolu. Przyjrzymy się też piłkarskim fryzurom (bo futbol już dawno przestał być tylko piłką). W książce pojawią się nazwiska, które są dzieciom doskonale znane i takie, które warto zapamiętać, bo dziś są już piłkarską historią czy wręcz legendą. Będąc fanem futbolu po prostu trzeba je znać!

"Skrzydłowi" to kolejna "super 5", a w niej jeszcze bardziej znane postacie z piłkarskiego świata - Kylian Mbappe, Eden Hazard (nowy nabytek Realu), Gareth Bale (który tak zaimponował mi na ostatnich Mistrzostwach Europy, ale w Realu jakoś nie błyszczy), gwiazdorski Neymar i - jako fanka Realu z bólem serca przyznaję - najlepszy z nich, wielki, choć niski - Leo Messi. Jak stać się jednym z nich? Cóż, nie będzie to łatwe, ale... warto zacząć od regularnych ćwiczeń. Prowadzenie piłki, kiwki, zwody, triki, sztuczki. Książkową teorię możemy przełożyć na praktykę. Możemy też uzupełnić naszą wiedzę poznając skrzydłowych i dryblerów wszech czasów, najszybszych z najszybszych, speców od lewej nogi, mistrzów dryblingu i polskie skrzydła. Jak daleko na nich zalecimy? Kto to może wiedzieć? Przyszłość polskiej piłki w rękach (czy raczej nogach) naszych dzieci. Kto wie, może któreś z nich zainspirowane przedstawionymi w książkach historiami, zechce zostać jak Messi...


Pomocnicy. Liderzy, asystenci, robotnicy.
Wydawnictwo: Egmont
Tekst: Jarosław Kaczmarek
Oprawa flexi
Strony: 162
Wiek: 6+
 
Skrzydłowi. Technicy, magicy, indywidualiści.
Wydawnictwo: Egmont
Tekst: Jarosław Kaczmarek
Oprawa flexi
Strony: 168
Wiek: 6+
 

Komentarze

Popularne posty