Szukaj na tym blogu

czwartek, 27 października 2011

Czy chcesz być moim przyjacielem? - Eric Carle


Wieczorem, kładąc dzieci do łóżka, zawsze pytam je, co będziemy dziś czytać na dobranoc. Starszy ma w zwyczaju odpowiadać za obydwu. Dla siebie wybiera to, na co w danym momencie ma ochotę, dla Młodszego typuje najczęściej "Czy chcesz być moim przyjacielem?" Erica  Carle'a. Trudno uwierzyć, że jednak tę książkę polubił, bo kiedy po raz pierwszy ją czytaliśmy uznał, że jest straszna i długo nie chciał do niej wrócić.

Różnorodność zwierząt, które można odgadywać po ogonie, przeskakująca ze strony na stronę myszka i jej piskliwy głosik, gdy pyta "Czy chcesz być moim przyjacielem?". Młodszy od początku zwracał uwagę na pozytywne aspekty książeczki. Starszemu fakt, że kolejne zwierzątka odpowiadały myszce "Nie" wydał się smutny. Do tego stopnia, że nie chciał nawet usłyszeć, jak cała historia się zakończy. Wszystko to do czasu. Pewnego dnia podsłuchał jak czytam tę lekturę Młodszemu. Nie wiem co go ostatecznie przekonało - uśmiechający się w trakcie czytania, z ciekawością pokazujący palcem na kolejne ogonki i pytający "Cio to?" brat, czy fakt, że wreszcie usłyszał zakończenie, które okazało się pozytywne. Faktem pozostaje jednak, że dziś książki słucha bardzo chętnie.

"Czy chcesz być moim przyjacielem?" to prosta - idealna dla maluchów - historyjka o przyjaźni dwóch małych myszek, która ratuje je przed niebezpieczeństwem. Eric Carle wydał  ją po raz pierwszy w 1971 roku. Chociaż od jej pojawienia się na rynku minęło już 40 lat, wciąż nie traci na aktualności, a charakterystyczne dla autora i ilustratora (dwa w jednym) grafiki stale zachwycają - także i nas!

Recenzje innych książek Erica Carle'a:

Szukacie pomysłu na nudne popołudnie?  Możecie pokusić się o wykonanie ilustracji takich, jak w książeczkach Carle'a. Jak? Zajrzyjcie TUTAJ.

1 komentarz:

  1. wszystkie książki Erica Carla robią u nas zawrotną karierę ;-)

    szczerze mówiąc końcówka mnie trochę rozczarowała, bo wychodzi na to że tylko z kimś takim samym można się przyjaźnić. Mimo wszystko dzieci ja uwielbiają ;-)

    OdpowiedzUsuń

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)