Szukaj na tym blogu

wtorek, 3 grudnia 2013

Patka i Pepe. Tajemnica Meduzy. - Aga Szczepańska


Razem z Patką i Pepe, bohaterami znanymi nam już z książki "Patka i Pepe. Pierwsza zagadka", wyruszamy na kolejną pełną przygód wyprawę. Tym razem jej celem nie będzie śnieżny Karpacz, lecz gorąca Chorwacja. Okazuje się, że detektywistyczne wyzwania mogą czekać na nas wszędzie. Wystarczy tylko wyjść im na przeciw. 

Patka i Pepe poznali się w trakcie ferii spędzonych w górach. Niezależne rodzinne wyprawy przekształciły się wówczas we wspólne mroźne i mroczne detektywistyczne śledztwo, które - jak się okazuje - połączyło młodych ludzi, ale także i ich rodziców na dłużej. Tym razem zaprzyjaźnione już ze sobą rodziny wyruszają na bardziej egzotyczną wyprawę. Żar lejący się z nieba, kamieniste plaże, wypoczynkowy klimat, a pośród tego - adriatycka afera. Gorąca, międzynarodowa, bardziej niebezpieczna, niż poprzednia. Młodzi ludzie - pewna siebie, dynamiczna, szalona wręcz Patka i, będący jej przeciwieństwem, rozsądny aż do granic możliwości Pepe - nie boją się żadnych wyzwań, a jeśli nawet to przecież nie przyznają się do tego głośno. Jedno więc nakręca drugie i, choć chcą żyć w zgodzie z rodzicielskimi przykazami, nie za bardzo im to wychodzi, gdy ciekawość i dziecięca wyobraźnia biorą górę. O ile w Karpaczu wszystko wyglądało na dziecięcy wymysł, tu już na starcie sprawy mają się znacznie poważniej. Piękna, choć będąca na bakier z prawem Meduza ze swym niezwykłym kotem w towarzystwie groźnych ochroniarzy to zaledwie początek. Tajemnicza kradzież, która ma dopiero nastąpić, budzący niestrawność Cukierek, sympatyczny włoski nieznajomy (tylko, czy pozory nie mylą), zdecydowanie wykręcony Wykręcony, a może i sami Kosmici, bo po tej książce możemy spodziewać się niespodziewanego. 

Aga Szczepańska buduje kolejną już sensacyjną powieść dla dzieci, przy której nie będziecie się nudzić. Nie ma w niej czasu na plażowe lenistwo (no, może troszeczkę). Niezwykłe, ciekawe postacie, wydarzenia rodem z dorosłego świata i - jak zwykle - zaskakujące zakończenie. Nowoczesny świat połączony z dawną dobrą tradycją pisarską wzorowaną na cenionych twórcach takich jak Niziurski, Nienacki, Bahdaj czy Chmielewska. Jej podkreśleniem, dopełnieniem są odwołujące się do tamtych czasów grafiki, nad którymi tym razem pracowały aż dwie osoby - wspominana już przy okazji wcześniejszej recenzji Marsija oraz - dodatkowo - Sylwia Lenart.

"Tajemnica Meduzy" to jeszcze nie koniec. Ada Szczepańska już zapowiada ciąg dalszy. Kto ciekaw, wywiad z autorką przeczytać może na stronie DZIECIO-mamia.com (KLIK KLIK).

 

Patka i Pepe. Tajemnica Meduzy.
Wydawnictwo: Studio Moema 
Tekst: Aga Szczepańska 
Ilustracje: Marsija & Sylwia Lenart
Oprawa twarda 
Format: 150x200 
Stron: 160
Wiek: 6+

1 komentarz:

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)