Szukaj na tym blogu

wtorek, 10 listopada 2015

Poradnik małego patrioty - Marcin Przewoźniak


Na Marcina Przewoźniaka trudno się gniewać. Twoje dziecko nie obrazi się na niego, nawet, gdy ten nazwie je "małym". Bo Marcin Przewoźniak potrafi podejść do wszystkiego z poczuciem humoru, które udziela się także czytelnikowi. Nawet, gdy tematyka książki jest bardzo poważna. Patriotyczna. Tylko nie myślcie, że Pan Marcin uskutecznia sobie żarty z ważnych dla każdego Polaka spraw. Nic z tych rzeczy! 

"Poradnik", a w dodatku "patrioty". Brzmi nudno, wzniośle i ciężko. Nic bardziej mylnego! Bo książka już od pierwszych stron zachwyca lekkością przekazu. Bezpośrednie zwroty kierowane do Twojego dziecka oraz obrazowe  i pomysłowe - doskonale trafiające w dziecięcy punkt widzenia - porównania. Przyznajcie, czy myśleliście kiedyś o Polsce, jak o zjeżdżalni? Niby - przez wzgląd na ułożenie terenu - porównanie wydaje się oczywiste, ale by go użyć potrzeba trochę wyobraźni. A Marcinowi Przewoźniakowi jej nie brakuje. Udowadnia to na każdym kroku, a właściwie... na każdej stronie serwując jednocześnie szereg ważnych informacji. Takich, które każdy obywatel - nawet mały - znać powinien. Opowiada o ukształtowaniu Polski, jej przyrodzie, języku, ustroju. Przybliża polskie legendy. Oprowadza po miastach i stolicach (tych byłych i obecnej). Sięga do zamierzchłych czasów, gdy Polska dopiero się rodziła. Przedstawia najfajniejszych władców. Serwuje dawkę najważniejszej historii (znajdują się tu także odniesienia do jutrzejszego Święta Niepodległości, a jakże!). I wreszcie - mówi o tym, czym jest patriotyzm. Także ten współczesny - w Polsce wolnej od wojen, choć - niestety - nie stroniącej od wojenek (zwłaszcza ostatnio). To patriotyzm małych spraw, które - układane cegiełka po cegiełce - urastają do spraw wielkich, takich na miarę prawdziwych bohaterów. Nie zapomnijmy jednak o najważniejszym! Godło i barwy narodowe, hymn i narodowe pieśni. A czy znacie inne symbole polskości? A narodowych bohaterów - nie tylko tych, którzy walczyli z szablą w dłoni? Czy takim bohaterem może być Maria Skłodowska-Curie lub Jan Brzechwa? A może Adam Małysz? Nie zapomnijcie też, kto tu rządzi, dlaczego i czym (tak, tak, mam na myśli te puzzle, z których składa się nasz kraj). Skąd owa władza wypływa, kto jej pilnuje? Ach, ten Pan w wojskowym mundurze! - Starszy, ubrany w strój moro, na sam widok już wzdycha. No i James Bond! - symbol szpiega doskonałego, choć niepolskiego. Symbol bardzo na czasie, mając na uwadze niedawną premierę (film już widziałam, lecz pozostawię go bez zachwytów - dobry, jak przystało na 007, ale przy "Skyfall" zdecydowanie blednie). Skoro nie James Bond, to jak powinien nazywać się Polak? I czy musi mieszkać w Polsce? Może wystarczy, że kibicuje narodowej drużynie lub żywi się wedle przepisów kuchni polskiej? Co o tym myślą Wasze dzieci? Jak one postrzegają patriotyzm? Koniecznie zapytajcie je o to, nim zasiądziecie do lektury. Warto porównać wypowiedź sprzed, z tą - po. Tak rodzi się świadomość - także narodowa!

Książka napisana jest w formie krótkich - dwustronicowych rozdziałów, które dodatkowo podzielone zostały na podrozdziały. Dzięki temu mały, niewprawny czytelnik łatwo sobie z nią poradzi. Czytając po kolei lub wybierając to, co w danym momencie wydaje mu się najbardziej interesuje (Starszy naturalnie zaczął od strony o obrońcach ojczyzny - ach, ci chłopcy!). Dodatkowo w tekst wplecione zostały ciekawostki (Liczba Bociana), umieszczone w ramkach ważne informacje dotyczące obyczajów i tradycji, historii i bocianich obserwacji oraz gwiazdki - odsyłające nas do słowniczka, gdy coś wydaje się niejasne.

Tytuł polecam - szczególnie w przeddzień jutrzejszego święta. My sięgnęliśmy po niego nieprzypadkowo. Znaliśmy już "Poradnik małego kibica piłki nożnej" i wiedzieliśmy, czego po Panu Marcinie można się spodziewać. Nie zawiódł nas i tym razem. Dziękujemy! 
 Poradnik małego patrioty
Wydawnictwo: Papilon - Centrum Edukacji Dziecięcej
Autor: Marcin Przewoźniak
Oprawa miękka
Format: 170 x 220
Strony: 128
Wiek: 5+
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)