NIEDOPARKI na zawsze - Pavel Šrut


 
Uwaga, uwaga! Kroi się kolejna gangsterska afera. Niby nic nowego, wszak dwa wcześniejsze tomy (1 i 2) zdążyły nas już przyzwyczaić, że nie wszyscy przedstawiciele tego gatunku lubią siedzieć cicho, jak niedoparek za obrazem (bo przecież nie jak mysz pod miotłą). I to właśnie tym niepokornym zawdzięczamy sensacyjne (o)powieści, które spisał dla nas Pavel Šrut.

Pamiętacie jak zakończył się drugi tom niedoparkowej historii? Hihlik - po wielu przygodach w dalekiej Afryce - odnalazł wreszcie swych rodziców. Teraz wraz z nimi oraz dwójką nowych przyjaciół - Kavą i Bumką - wraca do Czech. Nie myślcie jednak, że na tym kończą się ich przygody. Powrót obfituje bowiem w kilka niespodzianek. Jedną z nich jest znany i nielubiany Kudła Dederon. Po przygodach w dżunglii, które nie zakończyły się dla niego pomyślnie, postanawia wrócić na stare śmieci i odzyskać przywództwo nad gangiem Kojotów. Sprawa nie będzie jednak łatwa, bo ten, który dowodził nimi podczas nieobecności Kudły, nie chce pokornie abdykować. Szykuje się pojedynek na śmierć i życie. Czyżby tak miał się dokonać żywot tego, który wprowadził tyle zamieszania w dwóch pierwszych tomach? Być może, bo tym razem kłopoty nadciągają z innej strony. W mieście panoszą się tajemniczy Rozpruwacze, którzy skarpetkowe zapasy rwą na strzępy. Po co? Dla kogo? Skąd się tu wzięli? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie sięgając po trzeci, ostatni już tom "Niedoparków".

Długo i niecierpliwie czekaliśmy na tę książkę (od pierwszego tomu minęły nam 3 lata), ale - bez dwóch zdań - było warto. Dlaczego? Bo niedoparki są niepowtarzalne! I nie chodzi tylko o ich wygląd oraz skarpetkową dietę (bo osobowością aż za bardzo przypominają ludzi - z ich zaletami i wadami). W oparciu o nie autor zbudował powieść sensacyjną w stylu gangsta, a to coś, czego - na tym poziomie wiekowym - rynek wydawniczy dotychczas nie oferował. Warto więc sięgnąć po niedoparkową trylogię, choćby po to, by zakosztować czegoś nowego.

Przygoda - autorowi nie brak fantazji: ciekawe miejsca, egzotyczne postacie, gangsterski światek, podróże, śledztwa, pościgi i ucieczki, bijatyki, telewizyjne relacje. Się dzieje! Wartka akcja i dramatyzm budowane są krótkimi rozdziałami, częstymi zmianami miejsca i zwrotami akcji. Do tego niezwykłe poczucie humoru, ciekawie skonstruowane charaktery boahterów i wątki do przemyśleń. A jakby tego było mało - wyborne ilustracje, których autorką jest Galina Miklínová, jedna z czołowych czeskich ilustratorek. Cóż, prawda jest taka, że od tej książki naprawdę trudno się oderwać!!!


 

 
NIEDOPARKI na zawsze 
Wydawnictwo: Afera
Tekst: Pavel Šrut
Ilustracje: Galina Miklínová
Oprawa twarda
Format: 165 x 237
Strony: 232
Wiek: 6+

Komentarze

  1. New Diet Taps into Pioneering Plan to Help Dieters LOSE 23 Pounds in Just 21 Days!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)

Popularne posty