Szukaj na tym blogu

wtorek, 13 grudnia 2016

Święta dzieci z dachów - Mårten Sandén


Kalendarz adwentowy i towarzyszące mu postanowienia. Wspólnie przygotowywane ozdoby i pierniki. Prezenty pakowane dla tych, którzy potrzebują ich nie tylko od święta. Kartki wysyłane do tych, którzy nie mogą być z nami, a którym zawsze dobrze życzymy. Mieniąca się kolorowymi światełkami choinka. Wywróżony z kart śnieg - choćby na święta stopniał, wszak ważne, że był! Do tego ciepłe domowe ognisko i wyczekiwanie, któremu towarzyszą niezwykłe książki. To magia naszych świąt!

Nie każdy może cieszyć się w tym czasie rodzinną atmosferą. Poznajcie Isso, Stellę i Mago. To wychowankowie Domu Dziecka, którzy postanowili uciec w poszukiwaniu lepszego świata. Robi się smutno? Cóż, życie nie zawsze bywa kolorowe, a przed świętami (choć nie tylko!) warto pomyśleć o tych, którym wiedzie się gorzej. Czego małe dzieci szukają w wielkim Sztokholmie? Ciepła, miłości, rodzinnej atmosfery, której uosobieniem jest tata Mago. Odległy i dla czytelnika wręcz nierealny, choć dzieci zdają się w jego istnienie mocno wierzyć. A przecież wiara czyni cuda! Tylko czy na pewno? Czy wystarczą marzenia trójki dzieci tam, gdzie nadzieję i wiarę straciły nie tylko elfy, ale i sam Święty Mikołaj?

Cudowna to książka!!! Wzruszająco (u mnie - aż do łez) opowiada o sile dziecięcych marzeń. O tym, że jeśli czegoś pragniemy i mocno do tego dążymy, to musi się to spełnić. Pełna ciepła i magii opowieść z pogranicza baśni i rzeczywistości. Budująca napięcie detektywistyczną fabułą i z całą swą mocą pobudzająca wiarę w ŚM (jak od dwóch już lat wołają na niego moi chłopcy). 

Ciekawe jak szybko Wasze dzieci odkryją kim - tak naprawdę - jest bezdomny staruszek żebrzący na dworcu? Nawet jeśli stanie się to na początku opowieści (jak było w moim przypadku), zapewniam, że z ciekawością będą śledzić kolejne książkowe wydarzenia, by dowiedzieć się, jak skończy się historia Mikołaja z amnezją. Tak, tak, bo to nie tylko opowieść o samotnych dzieciach, ale i o zapomnianym - przez samego siebie - Mikołaju. Cudowna nie tylko w warstwie tekstowej, ale i graficznej. Szaro-niebieska zimna kolorystyka przeciwstawiona zostaje ciepłej żółci i zieleni. Tworzy to niezwykły klimat doskonale pasujący do treści. Niby smutnej, a jednak bardzo pozytywnej.

"Święta dzieci z dachów" to kolejny - trzeci już - zakamarkowy tytuł dedykowany młodym czytelnikom na Boże Narodzenie. Wydany w tym samym formacie i tej samej 24-rozdziałowej formule, która pozwala - niczym kalendarz adwentowy - odliczać czas od 1 grudnia do Wigilii. Cieszy nas, że wydawnictwo nie poprzestało na jednym tytule. Lubimy wracać do tych wcześniejszych, a - ponieważ z każdym rokiem zapotrzebowanie na ilość czytanej treści jest większe - przerabiamy je równolegle. Niemniej nowy tytuł to nowa - nasilająca oczekiwanie - niewiadoma. My nie wyobrażamy już sobie bez niej świąt! Dlatego po cichu liczymy, że w przyszłym roku Zakamarki też nas nie zawiodą i zaserwują nam coś równie wspaniałego!

Linki do pozostałych świątecznych tytułów z Zakamarków: 


Święta dzieci z dachów 
Wydawnictwo: Zakamarki
Autor:  Mårten Sandén 
Ilustracje: Lina Bodén 
oprawa twarda 
Format: 250 x 270 
Strony: 100 
Wiek: 6+

2 komentarze:

  1. Też zachwycam się tą książką, przeczytałam dwa razy, piękna, wzruszająca historia, iście adwentowa lektura, pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W rzeczy samej! Chłopcom tak się spodobała, że nie wytrzymali do 24. Wczoraj skończyliśmy czytać :) Na szczęście na półce stoi Cebulka i Wierzcie w Mikołaja, więc dziś też będziemy mieli co czytać :) Pozdrawiamy i my :)

      Usuń

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)