Szukaj na tym blogu

środa, 22 marca 2017

Reksio świętuje 50-te urodziny!


Kto by pomyślał, że pies - zwykły, podwórkowy, niemodyfikowany genetycznie ;) - może przeżyć w dobrym zdrowiu aż tyle lat? A tu proszę! Reksio świętuje właśnie swoje 50-te urodziny. Przez ten czas stał się przyjacielem babć i dziadków, matek i ojców, ale przede wszystkim nieustannie podbija serca dzieci. Tak, w świecie, w którym królują nowatorskie animacje to wciąż możliwe! 

Ojcem Reksia był Lechosław Marszałek (1922-1991), a jego pierwowzorem - należąca do twórcy terierka Trolla. To ona zainspirowała swego właściciela, doświadczonego już autora animacji, do stworzenia nowej postaci. Troskliwego psiaka, który pilnując podwórza, nie tylko bawi, ale i edukuje. Chcąc poznać charakter i zamierzenia kreskówki, głos oddajmy samemu Marszałkowi: "Poprzez jego [Reksia - przyp. red.] codzienne przygody, rozgrywające się w sferze dziecięcej wyobraźni, starałem się wszczepić milusińskim potrzebę miłości do zwierząt, oczekujących od człowieka serdeczności i troskliwości. Dzieci, które lubią zwierzęta, są bogatsze w przeżycia wewnętrzne, żądne poznania nowego świata. Te zaś, które lękają się bądź też ich nie lubią, bywają zubożone o wartość taką jak przyjaźń człowieka ze zwierzęciem. I te aspekty, wzbogacone warstwami moralizatorskimi i wychowawczymi, przyświecały mi w toku realizacji kolejnych filmów"

Projekt Reksio okazał się bardzo udany. Realizowano go przez kilkadziesiąt lat - od 1967 do 1990 roku. Psiego bohatera pokochały dzieci w całym kraju, a dorastając swą miłość z sentymentem przelewały one na kolejne pokolenia. To dlatego, choć nowe przygody podwórkowego psiaka już nie powstają, wciąż podejrzeć go można tu i tam. Stał się ikoną polskiej animacji, ale wyskoczył też poza ramy telewizora - nie tylko w formie pamiątek (maskotek, figurek, magnesów), ale i książek. Te wydawane są już od lat przez poznański Papilon. W jego ofercie znajdziemy nie tylko tytuły z filmowymi opowieściami, ale także pozycje edukacyjne - książeczki z zadaniami i wypełnioną ciekawostkami przyrodniczymi "Księgę wiedzy", o której pisałam Wam już jakiś czas temu (KLIK KLIK). Z okazji jubileuszu część tytułów doczekała się nowych, jak zwykle solidnie wydanych odsłon. W tej postaci doskonale nadają się na prezent dla małych, ciekawych świata istot, które dzięki nim uczą się ponadczasowych wartości takich jak przyjaźń, współpraca, czy szacunek dla zwierząt. 


"Reksio. Dobranocka wszech czasów." 
opowiadania
Wymiary: 270 x 236
Liczba stron: 224
oprawa twarda 

"Reksio. Księga wiedzy." 
książka edukacyjna
Wymiary: 290 x 205
Liczba stron: 96
oprawa twarda

"Reksio. Wielka księga przygód."
opowiadania
Wymiary: 290 x 205
Liczba stron: 272
oprawa twarda 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)