Demokracja po raz drugi! - "W koronie. 2. Jeszcze będzie las, by odpoczywać." Sztybor, Nowacki, Mazur


Sztybor, Nowacki i Mazur powrócili. A razem z nimi Tudo, Alejandro i Simia. W Dombo - ich domu - wciąż panuje demokracja, ale staje ona przed kolejnymi wyzwaniami. Jak poradzą sobie z nimi nasi bohaterowie? Czy okażą się mądrzejsi od polityków? 

Do Dombo przybywają dwie nowe postacie. Nie przyniosły ze sobą nic słodkiego, bo... nie wpadły w odwiedziny. Dwie papugi uciekły przed wojną i szukają nowego domu. Znacie to? Temat aż nadto z życia wzięty. Jak dla mnie sprawa zdaje się być oczywista, ale... okazuje się, że demokracja niejedno ma imię. Niechęć do obcych, strach przed utratą własnego domu, zmieniające się proporcje w demokratycznych wyborach, upór i brak chęci do porozumienia. Tudo przekona się, że bycie prezydentem demokratycznego kraju to niełatwe zadanie. Obowiązków wiele, a przywilejów jakby brak. Na szczęście nasz żółw bez skorupy (oj, tęskno mu do niej okropnie) jest mądrym przywódcą. Słuchającym głosu ludu i odważnie biorącym wszystkie - nawet trudne - sprawy w swoje ręce. To doskonały wzór dla współczesnych polityków. Z całą pewnością - chciałam napisać wielu, ale po przemyśleniu dochodzę do wniosku, że wszyscy - mogliby się od niego uczyć! 

Sztybor znów zachwyca - jego tekst jest przedni! Stawia bohaterów w niełatwych sytuacjach. Czasem w takich, z którymi ja sama mam problem. Jak tu nie tylko dyplomatycznie, ale nade wszystko mądrze - bez ranienia nikogo - wybrnąć z pata? Sztybor wie!!! Czytając ten komiks momentami zastanawiałam się, czy ten nasz mądry ze wszech miar autor nie zechciałby zostać politykiem, albo choćby doradcą. Tylko czy to się da? Czy teoria zawsze nie jest lepsza od praktyki? Jedno jest pewne - jeśli nasze dzieci dostaną takie podstawy, jeśli nauczą się demokracji i mądrego z niej korzystania, mamy szanse na lepsze jutro. Choćby dlatego warto tę książkę przeczytać lub raczej podetknąć dzieciom. Niezależnie od naszych politycznych poglądów! Sztyborze - dzięki Ci za tę pracę u podstaw! Jeśli kiedyś nasz świat będzie lepszy, to być może właśnie dzięki Tobie! Pracuj dalej, czekamy na kolejne tomy, bo... "jeszcze będzie las, by odpoczywać"!

Zostawmy Sztybora. W tym komiksie zachwycają teksty, ale zachwycają też grafiki. Ich autorem jest  Piotr Nowacki. Uwielbiam je za zabawny charakter postaci. W tym numerze szczególnie ubawił mnie Waldek - kornik. I jego miny! Śmiech, stanowczość, złość. To bohater bardzo plastyczny. Podoba mi się także mazurowy sposób kolorowania. Ta stonowana kolorystyka oraz "wychodzenie za linię". Ja po prostu lubię ten komiks w całości! Cieszę się ogromnie, że takie cuda powstają na polskim rynku. Może pora na eksport? Niech się od nas uczy cały świat!

O tomie pierwszym pisałam => TUTAJ


"W koronie. 2. Jeszcze będzie las, by odpoczywać."
Wydawnictwo: TADAM
Tekst: Bartosz Sztybor 
Ilustracje: Piotr Nowacki, Łukasz Mazur.
Oprawa twarda
Format: 237 x172
Strony: 52
Wiek: 7+

Komentarze

Prześlij komentarz

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)