O języku do programowania... - "Nauka programowania z Minecraftem" Craig Richardson


W trakcie Warszawskich Targów Książki mieliśmy przyjemność gościć na stoisku PWN, które nas bardzo pozytywnie zaskoczyło. Okazało się bowiem, że Wydawnictwo Naukowe ma w swej ofercie kilka fajnych pozycji dla dzieci. Starszy postawił na "Naukę programowania z Minecraftem". Młodszy gimnastykuje mózg z "Rusz głową". 

Bałam się! "Nauka programowania z Minecraftem" nie jest tania. W dodatku to tytuł poradnikowo-edukacyjny, a nie przyjemna i zabawna książka przygodowa, którą chętnie się czyta. Moje dzieci w swej biblioteczce nie miały dotąd tego typu pozycji. Czy to się sprawdzi? Czy dziecko będzie czerpało z tej książki wiedzę, czy też poradnik zalegnie wkrótce na półce? Z jednej strony wątpliwości, z drugiej - nadzieja, że ulubiona gra komputerowa przełoży się na coś pożytecznego, mądrego, kreatywnego. Wreszcie myśl, że na targi udaliśmy się przecież po to, by zaopatrzyć naszą biblioteczkę w tytuły, które sami sobie wybierzemy. Nie mogłam więc odmówić. Zwłaszcza, że Starszy dysponował też swoim własnym budżetem. 

Kupiliśmy! Lekturę zaczął już na targach. Chodził między stoiskami i - zamiast rozglądać się za kolejnymi książkami - czytał. Czytał w przerwie na jedzenie i w drodze powrotnej. Czytał też w domu, a gdy ojciec wrócił z pracy - przedstawił mu listę wymagań programowych. Do rana została ona zrealizowana. Następnego dnia - po lekcjach - można było przysiąść do tworzenia. 

Powiem szczerze, nie przypuszczałam, że aż tak można zafascynować się poradnikiem komputerowym. Sama korzystałam z niejednego, ale - była to raczej potrzeba, konieczność - niż wielka chęć i entuzjazm. A tu - proszę! Moje dzieci chyba nigdy nie przestaną mnie zaskakiwać! 

Dobrze, dość zachwytów. Pora na konkrety. Co znajdziemy w książce? Jak wyraźnie wskazuje tytuł - jest to kurs programowania. Dla kogo? Dla dzieci w wieku 10+ i dorosłych. Książka łączy pożyteczną naukę Pythona (język programowania) z popularną, ale też dającą duże twórcze możliwości grą Minecraft. A, że programowanie to świetna lekcja kreatywności, a przy tym doskonała nauka radzenia sobie z problemami, myślę, że warto spróbować!

Autorem podręcznika jest Craig Richardson - twórca oprogramowania oraz nauczyciel Pythona, który swoją wiedzę i doświadczenia edukacyjne zamknął właśnie w tej książce. To ponad 300 stron, które prowadzą nas od spraw podstawowych - takich, jak instalacja oprogramowania, po rzeczy dużo bardziej skomplikowane, jak stworzenie miasta duchów, które znika i pojawia się w innym miejscu. Czynią to jasno, przejrzyście i obrazowo. Kolory, ilustracje, zrozumiały język, duże czcionki. Do ważnych rzeczy zawsze łatwo można wrócić, dzięki dużym podtytułom, a język programowania jest wyraźnie oddzielony. Książka doskonale odpowiada nie tylko potrzebom edukacyjnym starszych czytelników, ale i tych młodszych. Nauka łączy się z zabawą. Nie ma tu mowy o nudzie, a dziecięcy pociąg do gier zostaje ciekawie i mądrze ukierunkowany. U nas - to hit. Tym większy, że nowymi umiejętnościami i doświadczeniami, zawsze można się podzielić z kolegami.  
Nauka programowania z Minecraftem
Wydawnictwo: PWN
Tekst: Craig Richardson
Oprawa miękka
Strony: 314
Wiek: 10+

Komentarze

  1. Jacek Kwaskowski14.08.2018, 17:37

    Sama gra zdobyła bardzo wielką popularność i kto by pomyślał, że tworząc piksele w Javie można odnieść tak wielki sukces. Bardzo dobry przykład na to, że warto uczyć się programowania i wiązać z tym przyszłość. Są specjalistyczne firmy jak https://craftware.pl które zawodowo zajmują się programowaniem i bez żadnych przeszkód podejmą się napisania skomplikowanej aplikacji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Daniel Zawadzki16.02.2019, 14:09

    Od zawsze podobają mi się zasady, gdzie najmłodszych uczy się programowania i kodowania na różne sposoby. Może kiedyś ktoś z nich będzie w stanie napisać coś podobnego do https://www.connecto.pl/cennik-optima/ lub całkowicie inny, ale zarazem użyteczny program.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)