Nauka programowania z Minecraftem - Craig Richardson


W trakcie Warszawskich Targów Książki mieliśmy przyjemność gościć na stoisku PWN, które nas bardzo pozytywnie zaskoczyło. Okazało się bowiem, że Wydawnictwo Naukowe ma w swej ofercie kilka fajnych pozycji dla dzieci. Starszy postawił na "Naukę programowania z Minecraftem". Młodszy gimnastykuje mózg z "Rusz głową". 

Bałam się! "Nauka programowania z Minecraftem" nie jest tania. W dodatku to tytuł poradnikowo-edukacyjny, a nie przyjemna i zabawna książka przygodowa, którą chętnie się czyta. Moje dzieci w swej biblioteczce nie miały dotąd tego typu pozycji. Czy to się sprawdzi? Czy dziecko będzie czerpało z tej książki wiedzę, czy też poradnik zalegnie wkrótce na półce? Z jednej strony wątpliwości, z drugiej - nadzieja, że ulubiona gra komputerowa przełoży się na coś pożytecznego, mądrego, kreatywnego. Wreszcie myśl, że na targi udaliśmy się przecież po to, by zaopatrzyć naszą biblioteczkę w tytuły, które sami sobie wybierzemy. Nie mogłam więc odmówić. Zwłaszcza, że Starszy dysponował też swoim własnym budżetem. 

Kupiliśmy! Lekturę zaczął już na targach. Chodził między stoiskami i - zamiast rozglądać się za kolejnymi książkami - czytał. Czytał w przerwie na jedzenie i w drodze powrotnej. Czytał też w domu, a gdy ojciec wrócił z pracy - przedstawił mu listę wymagań programowych. Do rana została ona zrealizowana. Następnego dnia - po lekcjach - można było przysiąść do tworzenia. 

Powiem szczerze, nie przypuszczałam, że aż tak można zafascynować się poradnikiem komputerowym. Sama korzystałam z niejednego, ale - była to raczej potrzeba, konieczność - niż wielka chęć i entuzjazm. A tu - proszę! Moje dzieci chyba nigdy nie przestaną mnie zaskakiwać! 

Dobrze, dość zachwytów. Pora na konkrety. Co znajdziemy w książce? Jak wyraźnie wskazuje tytuł - jest to kurs programowania. Dla kogo? Dla dzieci w wieku 10+ i dorosłych. Książka łączy pożyteczną naukę Pythona (język programowania) z popularną, ale też dającą duże twórcze możliwości grą Minecraft. A, że programowanie to świetna lekcja kreatywności, a przy tym doskonała nauka radzenia sobie z problemami, myślę, że warto spróbować!

Autorem podręcznika jest Craig Richardson - twórca oprogramowania oraz nauczyciel Pythona, który swoją wiedzę i doświadczenia edukacyjne zamknął właśnie w tej książce. To ponad 300 stron, które prowadzą nas od spraw podstawowych - takich, jak instalacja oprogramowania, po rzeczy dużo bardziej skomplikowane, jak stworzenie miasta duchów, które znika i pojawia się w innym miejscu. Czynią to jasno, przejrzyście i obrazowo. Kolory, ilustracje, zrozumiały język, duże czcionki. Do ważnych rzeczy zawsze łatwo można wrócić, dzięki dużym podtytułom, a język programowania jest wyraźnie oddzielony. Książka doskonale odpowiada nie tylko potrzebom edukacyjnym starszych czytelników, ale i tych młodszych. Nauka łączy się z zabawą. Nie ma tu mowy o nudzie, a dziecięcy pociąg do gier zostaje ciekawie i mądrze ukierunkowany. U nas - to hit. Tym większy, że nowymi umiejętnościami i doświadczeniami, zawsze można się podzielić z kolegami. 



 
Nauka programowania z Minecraftem
Wydawnictwo: PWN
Tekst: Craig Richardson
Oprawa miękka
Strony: 314
Wiek: 10+

Komentarze

  1. Jacek Kwaskowski14.08.2018, 17:37

    Sama gra zdobyła bardzo wielką popularność i kto by pomyślał, że tworząc piksele w Javie można odnieść tak wielki sukces. Bardzo dobry przykład na to, że warto uczyć się programowania i wiązać z tym przyszłość. Są specjalistyczne firmy jak https://craftware.pl które zawodowo zajmują się programowaniem i bez żadnych przeszkód podejmą się napisania skomplikowanej aplikacji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Daniel Zawadzki16.02.2019, 14:09

    Od zawsze podobają mi się zasady, gdzie najmłodszych uczy się programowania i kodowania na różne sposoby. Może kiedyś ktoś z nich będzie w stanie napisać coś podobnego do https://www.connecto.pl/cennik-optima/ lub całkowicie inny, ale zarazem użyteczny program.

    OdpowiedzUsuń
  3. Popieram naukę programowania od najmłodszych lat. Uczy nie tylko zasad logiki, ale też generalnie rozwija mózg małego dziecka

    OdpowiedzUsuń
  4. Na dobrą sprawę od czegoś należy zacząć naukę programowania i fajnie, jeśli zaczynamy to od najmłodszych lat. Ja jestem zdania, ze bardzo fajnie sprawdza się system RPA https://www.pixelmedia.pl/technologia/co-daje-wykorzystanie-rpa-w-obszarze-it który możemy wykorzystać w obszarze IT. Jak dla mnie jest to bardzo ważne rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Też myśląc o rozwoju w dziale informatyki trzeba pomyśleć o szybkim łączu internetowym. Bez niego ani rusz

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)

Popularne posty