Szukaj na tym blogu

czwartek, 20 października 2016

Świąteczne zapowiedzi, świąteczne nowości...

Idą Święta... Tak wiem, Wszystkich Świętych, poprzedzające je Halloween, Andrzejki, a ja tu Świętami Was już zadręczam. Ale cóż zrobić, gdy ze stron wydawnictw napływając informacje o takich fajnych świątecznych nowościach. Nijak nie można czekać. Zwłaszcza, że książkę trzeba znaleźć, kupić i jeszcze przed Świętami przeczytać. Bo po Świętach to już nie to samo!!!


Pierwsza świąteczna zapowiedź napłynęła do nas ze strony Wydawnictwa Dwie Siostry. Ta cieszy nas najbardziej, bo jest kontynuacją uwielbianej przez Młodszego serii "8+2". To niezwykłe przygody wielodzietnej rodziny, która wraz z babcią zamieszkała w niewielkim domku w lesie. O jednym z wcześniejszych tomów pisałam Wam TUTAJ

A tu zapowiedź wydawnicza świątecznego tomu:

"Trzeci z dziewięciu tomów serii o przygodach sympatycznej rodziny: mamy, taty, ośmiorga dzieci i babci (oraz psa, pięciu kur i ciężarówki).

Minęła cała zima, wiosna, lato i przyszła jesień. Jest coraz zimniej, noce są coraz dłuższe, zbliżają się pierwsze święta w domku w lesie…
Czy lęk przed ciemnością da się opanować za pomocą ćwiczeń? Kto znajdzie migdał w świątecznej kaszy? Czy można się zaprzyjaźnić z ziemniakiem? Dlaczego babcia boi się telefonu? Po co wiewiórce czapka z pomponem? Gdzie pod nieobecność rodziny zniknęły kury i gdzie się podziali sąsiedzi, którzy mieli się nimi opiekować?

Poznajcie jesienno-zimowe przygody mamy, taty, Maren, Martina, Marty, Madsa, Mony, Milly, Miny i Mortena (i psa Rurka, i kur, i ciężarówki)."


8+2 i pierwsze święta
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Autor: Anne-Cath. Vestly
Ilustracje: Marianna Oklejak
oprawa twarda
Format: 150 x 185
Strony: 196
Wiek: 5+

 _______________________________________________________

Druga świąteczna zapowiedź przywędrowała do nas z Muchomora. To pewna krowa - znana już co niektórym czytelnikom. Nam jeszcze nie, ale mamy słabość do krów, więc pewnie niedługo nadrobimy czytelnicze zaległości. Co o nowym świątecznym tomiku z przygodami Zosi pisze wydawnictwo? Przeczytajcie sami!

"Goeffrey de Pennart od  40 lat ilustruje książki dla dzieci. Wiele z nich wydano w języku greckim, włoskim, hiszpańskim, niemieckim, koreańskim, duńskim.  Autor jest powszechnie znany  we Francji a jego obrazki ilustrują nie tylko kolejne wydania książkowe, ale też pojawiają  się w prasie i kampaniach reklamowych.  Goeffrey de Pennart od lat mieszka na południu Francji, rzadko udziela wywiadów , rzadko daje się zaprosić na spotkanie autorskie.

Wydawnictwo Muchomor  pokazało polskim dzieciom  jedną z najbardziej znanych bohaterek Goeffrey’a de Pennart: krowę Zosię. Przedstawiliśmy ją w wydanej wiosną 2016 roku opowieści „Orkiestra Krowy Zosi” , teraz prezentujemy dalsze przygody muzykalnej krowy. Tym razem Zosia, utalentowana i znana pianistka, rusza z grupą przyjaciół samochodem do swojej rodzinnej wioski."

Boże Narodzenie krowy Zosi
Wydawnictwo: Muchomor
Autor: Geoffrey de Pennart
oprawa twarda
Format: 285 x 250
Strony: 34
Wiek: 3+

UZUPEŁNIENIE:

No, Kochani, właśnie dotarły do mnie wieści o kolejnych świątecznych nowościach. Dorzucam więc do przygotowanej już wcześniej listy:

Jak co roku, swój świąteczny tytuł przygotowały Zakamarki. O ich wcześniejszych świątecznych książkach przeczytacie poniżej. Ja tymczasem - prezentując Wam nowy tytuł - posłużę się opisem wydawnictwa, bo książka znajduje się jeszcze w zakładce "Zapowiedzi".

Pełna tajemnic ilustrowana opowieść w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii!

Troje dzieci ucieka z domu dziecka, by odszukać ojca jednej z dziewczynek. Na dworcu w Sztokholmie spotykają bezdomnego, który zapomniał, kim jest. Dzieci dowiadują się, że dzięki nim ma szansę odzyskać pamięć, ale muszą do tego doprowadzić w ciągu dwudziestu czterech dni. Na szczęście do pomocy mają Miriam ze sklepu z antykami oraz dzieci z dachów.

 Święta dzieci z dachów
Wydawnictwo: Zakamarki
Autor: Mårten Sandén
oprawa twarda
Format: 250 x 270
Strony: 100
Wiek: 6+
  _______________________________________________________

Kolejny tytuł polecić możemy osobiście - bo już spoczął na naszej półce w oczekiwaniu na Święta. A pozycja to niezwykła. Wystarczy rzut oka na okładkę. Sam tytuł wywołał na naszych ustach szerokie uśmiechy, a to co w środku... to zupełnie inna bajka :) Przy czym zwrot ten - w tym przypadku - należy rozumieć dosłownie. Bo opowiadanie to inne niż wszystkie. Jest przezabawna historia z detektywistycznym podłożem i ekologicznym przesłaniem, jest też miejsce na dziecięcą kreatywność - bo ilustracje do książki tworzymy my sami. Gorąco polecamy!

Gang fałszywych Mikołajów” to historia nosy reniferom mrożąca i wielce pouczająca, w nastrój świąteczny wprowadzająca. Książka jest propozycją dla detektywów-tropicieli, wyposażonych w ołówki, kredki, flamastry. Dociekliwych, spostrzegawczych i cierpliwych. Jest to zeszyt kreatywny, w którym każdy czytelnik może stworzyć swoją własną historię i zabawić się w detektywa.

Jeżeli chcesz rozwikłać zagadkę, musisz odgadnąć, wytropić i dorysować historię gangu!

Gang fałszywych Mikołajów. 
Historia nosy reniferom mrożąca, skądinąd wielce pouczająca.
Wydawnictwo: Widnokrąg
Autor: Nika Jaworowska-Duchlińska
oprawa miękka, zeszytowa
Format: 297 x 210
Strony: 56
Wiek: 5+

_______________________________________________________

A jeśli to dla Was za mało - polecam także wydane w latach wcześniejszych pozycje Zakamarkowe (Boże Narodzenie w Bullerbyn, Wierzcie w Mikołaja i Prezent dla Cebulki), nasz ulubiony świąteczny zbiorek opowiadań i wierszy z Literatury (Opowiadania Wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy), a do samodzielnego poczytania jeden z tytułów Egmontowej serii "Czytam sobie" (Świąty Mikołaj). 
_______________________________________________________

Jest jeszcze jedna książka, o której nie zdążyłam Wam napisać. Zagościła w naszym domu w ubiegłym roku, ale trochę zbyt późno, dlatego nie doczekała się recenzji. Tym razem więc - zawczasu - nadrabiam zaległości. Muszę, bo świąteczna historyjka bardzo nam się spodobała. 

Mikołaja - tego Świętego - nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Dzieci rozpoznają go nawet w niecodziennych grafikach Joanny Bartosik. Pasują one idealnie, bo i sytuacja jest nietypowa. Z nadmiaru obowiązków, najlepszy z najlepszych, gubi prezenty. Co gorsza (a może wcale nie) wieść o tym szybko się roznosi. Czy znajdzie się ktoś, kto pomoże Świętemu? Oj, chciałabym opowiedzieć całą historię, ale przecież nie mogę zbyt wiele zdradzać, by nie odebrać Wam przyjemności czytania. Dodam więc tylko, że to ciepła, niosąca dobrą energię opowieść o umiejętności i chęci dzielenia się. Idealna na święta dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Sprawdzona przez nas i z czystym sercem polecana. Poznajcie prawdziwą magię świąt!O Mikołaju, który zgubił prezenty
Wydawnictwo: Widnokrąg
Autor: Danuta Parlak
Ilustracje: Joanna Bartosik
oprawa twarda
Format: 200 x 200
Strony: 54
Wiek: 5+

2 komentarze:

  1. Kochamy świąteczne książki.
    Dziekuje za wpis :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świąteczne książki na święta. Uwielbiam. "Świata dzieci z dachów" zapowiadają się ciekawie, wzruszająco i magicznie. ;-)

    OdpowiedzUsuń

Znasz tę książkę? Lubisz ją? A może z jakichś względów Ci się nie spodobała? Podziel się ze mną swoją opinią, zostaw ślad. Niech wiem, że czytasz, że wracasz, że to co robię ma sens :)